JOSHUA TREE HOUSE – projekt pracowni REFORM Architekt z muzyczną inspiracją w tle
Na leśnej działce zlokalizowanej w okolicy Łodzi ma powstać dom projektu architekta Marcina Tomaszewskiego z pracowni REFORM Architekt. Mieszkanie dla dojrzałych inwestorów zostało opracowane dzięki wizji ze snu, w oparciu o kształt kalifornijskiego drzewa Joshua Tree.
Na działce liczącej około 3000 m² powstanie jednokondygnacyjny dom o całkowitej powierzchni 220 m². Projekt opracowano z myślą o dojrzałych inwestorach poszukujących bezpiecznego domu na kolejne, spokojne lata.
Parterowy dom dla seniorów
Takie rozwiązanie uniosło bryłę o 1,5 metra na całej długości budynku, dzięki czemu klienci dodatkowo otrzymali zadaszony taras oraz możliwość wejścia na dach, właśnie z poziomu tarasu. Co ciekawe, z zewnątrz budynek sprawia wrażenie piętrowego, choć w istocie ma tylko jedną kondygnację.


Inspirująca Joshua Tree
Punktem wyjścia dla tego projektu były charakterystyczne juki krótkolistne, zwane także drzewem Jozuego, rosnące między innymi na terenie parku narodowego w południowo-wschodniej części Kalifornii. Gałęzie tych drzew układają się w dość geometryczny sposób, i to one zainspirowały architekta do nadania ostatecznego kształtu projektowanej bryle. „Ten dom powstał najpierw we śnie. Wyśniona gałązka z drzewa Jozuego miała z pewnością związek z płytą zespołu U2, wydaną na 30-lecie pracy artystycznej, którą wykonawcy nazwali Joshua Tree i której słuchałem często w okresie projektowania” – opowiada architekt Marcin Tomaszewski.
Założenia, a design
Zawsze na pierwszym spotkaniu z klientem jest omawiany rzut bryły, jego funkcjonalność i wszystkie założenia, na których zależy inwestorowi. Dzięki znajomości zaleceń architekt może pracować nad koncepcją projektu. W tej realizacji główną wytyczną było bezpieczeństwo domowników. Po spełnieniu tego warunku architekt mógł zaplanować zewnętrzny wygląd bryły, który jest wynikową zrealizowanych założeń, a także upodobań i stylu preferowanego przez autora projektu.
Budynek zaprojektowano w nowoczesny sposób, jednak przyglądając się uważniej, można dostrzec nieco starszy styl okien – drewniane, przyciemniane, z poziomymi szczebelkami nawiązują do lat 60 i 70, kiedy panowała moda na okna tego typu.
Przewidywaną datą realizacji projektu RE: JOSHUA TREE HOUSE jest 2021 rok.