Home / Projekty domów  / Domy parterowe  / JOSHUA TREE HOUSE – projekt pracowni REFORM Architekt z muzyczną inspiracją w tle

JOSHUA TREE HOUSE – projekt pracowni REFORM Architekt z muzyczną inspiracją w tle

Spread the love
Na leśnej działce zlokalizowanej w okolicy Łodzi ma powstać dom projektu architekta Marcina Tomaszewskiego z pracowni REFORM Architekt. Mieszkanie dla dojrzałych inwestorów zostało opracowane dzięki wizji ze snu, w oparciu o kształt kalifornijskiego drzewa Joshua Tree.

Na działce liczącej około 3000 m² powstanie jednokondygnacyjny dom o całkowitej powierzchni 220 m². Projekt opracowano z myślą o dojrzałych inwestorach poszukujących bezpiecznego domu na kolejne, spokojne lata.

Parterowy dom dla seniorów

Inwestorom zależało na domu niedostępnym z zewnątrz, który byłby przede wszystkim bezpieczny dla osób w dojrzałym wieku. „Bezpieczeństwo oznaczało dla mnie brak schodów, dlatego zaproponowałem pochylnię znajdującą się wewnątrz domu, służącą do przemieszczania się pomiędzy pokojami” – mówi architekt Marcin Tomaszewski, z pracowni REFORM Architekt.

Takie rozwiązanie uniosło bryłę o 1,5 metra na całej długości budynku, dzięki czemu klienci dodatkowo otrzymali zadaszony taras oraz możliwość wejścia na dach, właśnie z poziomu tarasu. Co ciekawe, z zewnątrz budynek sprawia wrażenie piętrowego, choć w istocie ma tylko jedną kondygnację.

REFORM Architekt
REFORM Architekt
Inspirująca Joshua Tree

Punktem wyjścia dla tego projektu były charakterystyczne juki krótkolistne, zwane także drzewem Jozuego, rosnące między innymi na terenie parku narodowego w południowo-wschodniej części Kalifornii. Gałęzie tych drzew układają się w dość geometryczny sposób, i to one zainspirowały architekta do nadania ostatecznego kształtu projektowanej bryle. „Ten dom powstał najpierw we śnie. Wyśniona gałązka z drzewa Jozuego miała z pewnością związek z płytą zespołu U2, wydaną na 30-lecie pracy artystycznej, którą wykonawcy nazwali Joshua Tree i której słuchałem często w okresie projektowania” – opowiada architekt Marcin Tomaszewski.

REFORM Architekt
REFORM Architekt
Założenia, a design

Zawsze na pierwszym spotkaniu z klientem jest omawiany rzut bryły, jego funkcjonalność i wszystkie założenia, na których zależy inwestorowi. Dzięki znajomości zaleceń architekt może pracować nad koncepcją projektu. W tej realizacji główną wytyczną było bezpieczeństwo domowników. Po spełnieniu tego warunku architekt mógł zaplanować zewnętrzny wygląd bryły, który jest wynikową zrealizowanych założeń, a także upodobań i stylu preferowanego przez autora projektu.

Budynek zaprojektowano w nowoczesny sposób, jednak przyglądając się uważniej, można dostrzec nieco starszy styl okien – drewniane, przyciemniane, z poziomymi szczebelkami nawiązują do lat 60 i 70, kiedy panowała moda na okna tego typu.

REFORM Architekt

Przewidywaną datą realizacji projektu RE: JOSHUA TREE HOUSE jest 2021 rok.

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ