Home / Wnętrza  / Aranżacje  / Nowoczesny azyl

Nowoczesny azyl

Tekst: Dorota Łaski-Hamerlak. Zdjęcia: Kroniki.studio
Spread the love

Blisko rzeki i zieleni, a jednocześnie w śródmiejskiej zabudowie. Swój najnowszy projekt gdańska pracownia IFA zrealizowała w malowniczym krajobrazie Iławy.

Klienci, którzy zgłosili się do pracowni to zgrana rodzina, której zależało na maksymalnym wykorzystaniu atutów terenu. Samo otoczenie działki, na której miał stanąć ich nowy dom, jest dość specyficzne. Wokół znajdują się powstałe w latach 60. bloki i domy jednorodzinne o różnych kształtach i proporcjach. Wpisanie w nie nowej bryły, która jednocześnie wniesie „powiew świeżości” i będzie dobrze zintegrowana z otoczeniem nie było więc łatwym zadaniem. Wąska działka kończy się jednak widokiem na rzekę, i to właśnie ten widok podyktował rozlokowanie wjazdu od południa oraz osadzenie bryły domu tuż nad wodą, na północnym krańcu.

Dom zaprojektowano tak, aby maksymalnie wykorzystać światło dzienne. Jest nowoczesny, ale jednocześnie bardzo ciepły i rodzinny.

Nietypowy kształt bryły w formie litery V tworzą dwa tarasy – jeden umiejscowiony od południowej strony, stanowiący przedłużenie salonu, natomiast z jadalni mieszkańcy wychodzą na patio północno-zachodnie z widokiem na rzekę. Mimo pozornej otwartości przestrzeni i bliskości ulicy obie strefy zaaranżowano tak, aby przechodnie nie widzieli, co dzieje się w środku.

– Ten projekt pokazuje, że na małych działkach można zrealizować nowoczesne i praktyczne projekty z różnorodnymi przestrzeniami dla domowników. Mimo że dom znajduje się tuż przy ulicy, to tworzy intymną przestrzeń dla jego mieszkańców – podkreśla Kamil Domachowski z pracowni IFA.

Na 276 m kw. parter zaprojektowano w układzie otwartego studio, z którego wydzielono jedynie kameralny pokój nagrań w linii kuchni. Wyżej znajdują się pokoje dzieci, zaś samą górę domu przeznaczono dla rodziców.

Jasnym wnętrzom dodają wigoru liczne akcenty koloru – na przykład niebieska szafka magazynowa wypełniona wewnątrz czerwienią, bordowe kafle nad kuchennym blatem, kolorowe grzejniki, czerwona lodówka czy różniące się od siebie kanapy. Ciekawym detalem są również schody, na których balustradzie przepleciono siatkę, powtarzając motyw wykończenia zewnętrznego, frontowego ogrodzenia.

Zapisz się do newslettera

d.laski@designalive.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

Komentarze są wyłączone.