Home / Realizacje domów  / Modernizacje  / Dom w stodole

Dom w stodole

Spread the love

Trendem zyskującym na popularności wśród inwestorów, zainteresowanych posiadaniem własnego domu, jest adaptacja na cele mieszkalne starych budynków gospodarczych, np. stodół, stajni. Dzięki temu zyskuje się ogromną przestrzeń, którą można zaaranżować w bardzo ciekawy sposób na dom w stodole.

Farmhouse Lennik/Studio Faris

Farmhouse Lennik/Studio Faris

Elementami przemawiającymi za tym, aby stodoły, często także stajnie czy pomieszczenia gospodarcze, adaptować na cele mieszkalne jest otoczenie, w którym są usytuowane oraz przestronne wnętrze. Przestrzeń, ograniczona jedynie zewnętrznymi ścianami, pozwala na swobodne wydzielenie pomieszczeń, które można zaprojektować w dowolny, odpowiadający użytkownikom sposób. Wysokie, przestronne wnętrza poprzez wykonanie stropu – drewnianego lub żelbetowego – mogą mieć wydzieloną strefę dzienną na dole i strefę nocną na górze. Nic nie stoi na przeszkodzie również ku temu, aby pozostawić antresolę, doświetloną światłem dziennym z okien zamontowanych w dachu. W domu stodole znajdzie się również miejsce na przestronną kuchnię, która w wiejskich domach zazwyczaj odgrywa kluczową rolę.

Farmhouse Lennik/Studio Faris

Farmhouse Lennik/Studio Faris

Niewątpliwym atutem budynków, które dawniej pełniły funkcje gospodarcze jest ich zlokalizowanie na niezwykle malowniczych obszarach. Dodatkowo, wkomponowanie w ich bryłę przeszklonej ściany lub wykonanie naziemnego tarasu, pozwoli na stałe cieszyć się pięknym widokiem. Przykładem takiej realizacji jest dom, który powstał w belgijskiej miejscowości Lennik, zrealizowany przez Studio Farris. Stara stodoła została przekształcona w nowoczesny, wygodny i energooszczędny dom, przy jednoczesnym zachowaniu stylu wiejskiej architektury, doskonale wpisującej się w rolniczy charakter otoczenia.

Stow on the Wold/McLean Quinlan Architects

Stow on the Wold/McLean Quinlan Architects

Dom stodoła

Stow on the Wold/McLean Quinlan Architects

Jednak o tym, czy dawny budynek gospodarczy może zostać zaadaptowany na cele mieszkalne, decyduje przede wszystkim jego stan techniczny. Często, po zapoznaniu się z rzeczywistym stanem budynku, okazuje się, że jego stan nie pozwala na to, aby był on dalej eksploatowany. Jednak nie oznacza to, że musimy rezygnować ze swoich planów. Dawny budynek może stać się inspiracją dla nowoczesnej bryły domu stodoły. Tak się stało np. w przypadku domu zrealizowanego przez londyńskie biuro McLean Quinlan Architects. Stan kompleksu starych budynków gospodarczych był tak zły, że inwestorom nie pozostało nic innego jak rozebrać istniejące obiekty. Jednak odzyskane cegły zostały ponownie użyte do budowy nowego domu, który został zaprojektowany w stylu tradycyjnych budynków gospodarczych.

dom stodola

Stow on the Wold/McLean Quinlan Architects

więcej ideadomu.pl

Zapisz

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
1 KOMENTARZ

DODAJ KOMENTARZ