Home / Budowa  / Okna  / Okna w dużym formacie

Okna w dużym formacie

Spread the love

W większości nowoczesnych projektów domów jednorodzinnych od strony ogrodu zaplanowane są efektowne, duże przeszklenia sięgające od podłogi do sufit udo ich wykonania stosuje się materiały o nieco innych parametrach niż standardowo.

Nie ma żadnych przeszkód technicznych, aby wielkoformatowe przeszklenia zastąpiły całą ścianę zewnętrzną. Zwiększają one ilość naturalnego światła w domu, szczególnie zimą, gdy niedostatek słońca wpływa niekorzystnie na samopoczucie domowników. Takie szklane ściany dają też wrażenie przenikania się dwóch przestrzeni – domowej i ogrodowej. Okna w wielkim formacie zwykle wytwarza się na zamówienie. Mogą mieć one wysokość 3 m i szerokość 6 m (okno dwuskrzydłowe) lub nawet 11 m (okna z czterema skrzydłami, gdzie dwa skrajne są stałe, a dwa środkowe rozsuwają się na boki). Zanim jednak zdecydujemy się na takie przeszklenia, powinniśmy wiedzieć, z jakich materiałów się je wykonuje i jakie powinny mieć parametry.

Internorm

Internorm

Nowoczesne okna mogą mieć bardzo dużą szklaną powierzchnię. Kluczowa jest tu grubość tafli. Z tych o grubości 6 mm można wykonać przeszklenie o powierzchni nie większej niż 7 m2. Z szyb o grubości 8 lub 10 mm da się uzyskać nawet 10 m2.
Poza tymi wymaganiami każde wielkoformatowe okno powinno mieć odpowiednią sztywność. Dlatego maksymalne wymiary przeszklenia zależą od rodzaju profili i ich wytrzymałości. Profile wielkoformatowych okien można wykonać z drewna, PVC lub aluminium. Od rodzaju wybranego materiału zależy, jak duże wymiary może mieć przeszklenie. Spośród drewnianych najbardziej stabilne są profile wykonane z klejonej sosny, dębu lub meranti. Czasem osłania się aluminiowymi nakładkami, chroniącymi przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych. Maksymalne wymiary drewnianego okna zależą od tego, czy jest ono stałe, uchylno-rozwieralne czy przesuwne.

Roto

Roto

Profile z PVC cechuje duża rozszerzalność cieplna. Aby zagwarantować stabilność ich wymiarów, stosuje się profile o zwiększonej grubości z aluminiowymi lub stalowymi wzmocnieniami. Profile aluminiowe mają dużą wytrzymałość i sztywność, dlatego najczęściej z nich wykonuje się duże przeszklenia. Powinny mieć one jednak przekładką termiczną, która znacznie poprawia ich parametry termoizolacyjne.

Oknoplus

Oknoplus

Niezwykle ważna jest bardzo dobra izolacyjność termiczna (określa ją współczynnik przenikania ciepła). Dzięki niej zimą straty ciepła przez okna w dużym formacie są niewielkie, a latem wnętrza się nie przegrzewają. W dużej mierze parametr ten zależy od szyby, która przecież zajmuje największą część okna. Im mniejszy współczynnik U szyby (najkorzystniej, gdy ma on wartość 0,3), tym lepiej.
Istotna jest także odporność na odkształcenia. Wpływ na nią mają zarówno wielkość szyby, jak i materiał, z którego mają być wykonane profile. Szczelne połączenie tych elementów na całym obwodzie sprawia, że przeszklenie jest odporniejsze na włamanie, przenikanie wody, wiatru i hałasu. Nie ma również możliwości wypchnięcia szyby z ramy skrzydła. A to przecież najchętniej wybierany przez włamywaczy sposób wejścia do domu. Warto zwrócić uwagę, czy aluminiowa ramka dystansowa, oddzielająca tafle szkła, ma co najmniej 12 mm szerokości. W przeciwnym razie nagrzane przez słońce szyby o bardzo dużej powierzchni mogą się zetknąć i wskutek tego popękać.
Dla naszego bezpieczeństwa najlepiej będzie, jeśli szyba zostanie wykonana nie ze zwykłego szkła, lecz ze szkła hartowanego. Jest ono odporne na działanie wysokiej temperatury i nierównomierne nagrzewanie. Trudno jest je rozbić, a nawet gdy się to stało, tafla rozpada się na kawałki o tępych krawędziach.

więcej ideadomu.pl

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
1 KOMENTARZ
  • Sting 6 marca 2019

    Duże okna to świetna sprawa – nie tylko wpuszczają do wnętrza więcej światła, ale również powiększają optycznie pomieszczenie. Oczywiście kwestia termoizolacji takiego okna jest bardzo ważna, gdyż duże straty ciepła przekładają się na zwiększone koszty ogrzewania.

DODAJ KOMENTARZ