Home / Budowa  / Drewno na tarasie

Drewno na tarasie

Spread the love

Trudno sobie dziś wyobrazić jakikolwiek dom, czy to wybudowany w stylu nowoczesnym, czy też klasycznym bez przylegającego do niego tarasu. Zaaranżowana w ciekawy sposób przestrzeń na zewnątrz jest nie tylko idealnym miejscem na odpoczynek, ale i estetycznym zwieńczeniem budynku. Obecnie najpopularniejszym materiałem do budowy tarasu jest drewno.

Różnorodność gatunków drewna, oferowanych do budowy tarasu, sprawia, że odpowiednie rozwiązanie znajdą dla siebie zarówno osoby preferujące gatunki egzotyczne, jak i krajowe. Co prawda, o ile we wnętrzach domów lepiej sprawdzają się podłogi wykonane z europejskich gatunków drewna, to na tarasy szczególnie polecane są gatunki egzotyczne. Przemawiają za tym właściwości drewna egzotycznego, a mianowicie jego twardość i wysoka odporność na biodegradację. Niektóre, spośród oferowanych na rynku gatunków, zawierają w sobie olejki oraz sole mineralne, które stanowią naturalną barierę dla rozwoju grzybów, będących jedną z przyczyn niszczenia drewna. Nie oznacza to jednak, że drewna egzotycznego nie należy impregnować. Z czasem, pod wpływem warunków atmosferycznych i promieni UV, deski mogą stracić swój pierwotny kolor, dlatego też należy je zabezpieczyć odpowiednimi olejami.

DLH

DLH

Egzotyki, takie jak: tatajuba, garapa, sapeli, cumaru, massaranduba, bangikarai czy ipe, i wiele innych przyciągają uwagę potencjalnych inwestorów swoim ciekawym wybarwieniem oraz oryginalną strukturą słoi. Jednak zwolennicy gatunków europejskich, wyróżniających się tle egzotyków jaśniejszym wybarwieniem, znajdą również rozwiązanie dla siebie. Odpowiednie do zastosowań zewnętrznych są deski sosnowe lub świerkowe, zaimpregnowane ciśnieniowo oraz impregnowane lub bejcowane deski dębowe. Modyfikacje termiczne zapewniają stabilność kształtu i trwałość drewna przy długotrwałym stosowaniu drewna krajowego na zewnątrz.

Alternatywnym rozwiązaniem, adresowanym do tych użytkowników, którzy cenią sobie urok naturalnego drewna bez nakładów związanych z jego impregnacją i późniejszą pielęgnacją, są deski  kompozytowe. Wykonuje się je z włókien drzewnych oraz polimerów HDPE.

Pomimo tego, że taras można dobudować do istniejącego już domu, to jednak najlepszym rozwiązaniem będzie uwzględnienie tego rozwiązania na etapie projektu. Zazwyczaj bowiem stanowi on przedłużenie salonu lub kuchni, zatem kompozycyjnie powinien nawiązywać do stylu w jakim utrzymane są wnętrza.

Drewno na tarasie Altius Architecture Inc

Altius Architecture Inc

Drewno na tarasie

DLH

Drewno na tarasie

BOX Living

Więcej ideadomu.pl

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
1 KOMENTARZ
  • Ewa 16 września 2016

    Piękne domy i jeszcze piękniejsze tarasy. Też mam taras drewniany z bangkirai, całkiem tanio wyszło na deski-tarasowe.com. To bardzo trwałe drewno i jestem zadowolona, że wybrałam coś takiego.

DODAJ KOMENTARZ