Dom zlokalizowany jest w hrabstwie Buckinghamshire na obrzeżach Great Missenden. Pierwotny budynek pochodzi z lat 70 XX wieku wymagał przebudowy.
Właścicielom zależało, aby zachować istniejący dom, o ile przebudowa będzie opłacalna. Stworzono zatem zrównoważony projekt z zachowaniem istniejącej bryły. Powierzchnia domu pozostała taka sama, czyli 270 m2, dodatkową przestrzeń uzyskano poprzez zajęcie garażu i zmieniono wewnętrzny układ pomieszczeń.
Chcieliśmy stworzyć projekt o większej klarowności formy, dlatego przenieśliśmy wejście pomiędzy budynek murowany i szczytowy, tworząc przeszklone wejście. Usunęliśmy również część dachu między szczytem a istniejącym domem z cegły, tworząc odrębną formę, z których jedna pozostała z oryginalną cegłą z odzysku z Londynu, a druga pokryta została zwęglonym drewnem. Istniejący dom z lat 70. był dość mało inspirującym, słabo rozbudowanym budynkiem, który nie był modernizowany przez wiele lat. Znajduje się on w Zielonym Pasie tj. obszarze chronionym. Musieliśmy więc udokumentować, że nowe materiały i konstrukcja będą chronić i ulepszać. Planiści byli pomocni w całym procesie projektowym i planistycznym. Projekt jest stosunkowo małym projektem, więc nie mieliśmy inżyniera usług ani projektanta środowiska a dokonane wybory środowiskowe były wspólnym wysiłkiem klienta i architekta.
Zaizolowaliśmy parter, piętro i dach, aby ograniczyć straty ciepła. Zmieniliśmy wszystkie okna i drzwi z jednoszybowych na dwuszybowe a także zmieniliśmy system ogrzewania, początkowo na ogrzewanie podłogowe na parterze i grzejniki, poprawiając efektywność ogrzewania. Wymieniliśmy istniejący plastikowy szczyt, ociepliliśmy budynek szczytowy i pokryliśmy go drewnianą okładziną zwęgloną. Domów z lat 70. i 80. jest mnóstwo w całym kraju, więc zastanawialiśmy się, czy istnieje ogromna szansa na poprawę żywotności wielu z nich poprzez zastosowanie podobnego procesu jak ten projekt. Czy to może ustanowić standard i zainspirować innych do tego samego?
Źródło: Napier Clarke Architects
Przed:
Po: