Home / Wnętrza  / Aranżacje  / Efekt ceglanej ściany

Efekt ceglanej ściany

Spread the love

Ściany z cegieł są nieodłącznym elementem wciąż modnych wnętrz o charakterze loftu. Nie oznacza to wcale, że nie możemy jej mieć w nowym domu. Wystarczy wybrać jeden ze sposobów. 

Roben

Roben

Efektowną ścianę z nieotynkowanych cegieł ceramicznych najwygodniej wymurować podczas budowy domu. Trzeba jedynie dokładnie znać jej położenie, zwłaszcza jeśli ma być postawiona na piętrze. Cegły są dość ciężkim materiałem, który znacznie obciąża strop. Samo murowanie takiej ceramicznej ściany niewiele różni się od wznoszenia każdej innej. Ważne jest przy tym użycie odpowiedniej, specjalnie przeznaczonej do klinkieru zaprawy. Prace na pewno znacznie przyspieszy wykorzystanie tej samej zaprawy do murowania i do fugowania. W takiej sytuacji można kształtować fugi od razu, równocześnie z murowaniem.

Jednak nawet wtedy, gdy mury są już wzniesione z innych materiałów, nietrudno uzyskać podobny efekt. Można wykorzystać do tego płytki klinkierowe i cegłopodobne. Są one znacznie lżejsze niż cegły i można nimi wykończyć ścianę z dowolnego materiału. Różnorodne kolory i faktury płytek pozwalają dopasować je do każdego wnętrza. Bardzo dekoracyjne i chętnie stosowane ostatnio są płytki formowane ręcznie. Naśladują one stare cegły, mają nierówną powierzchnię i niejednolitą barwę. Są nieco bardziej wrażliwe na wilgoć niż płytki klinkierowe. Ich nasiąkliwość wynosi kilkanaście procent, natomiast maksymalna nasiąkliwość klinkieru to 6%.

Płytki mają najczęściej wymiary takie same jak klasyczne cegły. Często kolekcje zawierając elementy narożne, po zastosowaniu których powstaje złudzenie szerokiego ceglanego muru. Niektórzy producenci mają też w katalogu płytki połówkowe. Umieszczone w murze dodają mu naturalności.

Stegu

Stegu

Przyklejanie płytek zaczyna się od naroży. Stosuje się do tego specjalny klej do klinkieru. Nakłada się go zarówno na ścianę, jak i na płytki. Między płytkami zostawia się równe odstępy o szerokości 10-12 mm. Te puste przestrzenie wypełnia się wciskając między płytki zaprawę za pomocą wąskiej kielni „spoinówki”. Należy przy tym uważać, aby nie pobrudzić klinkieru. Ewentualne pozostałości fugi należy natychmiast usunąć z jego powierzchni szczotką. Jeśli zaschną, trudno będzie się ich pozbyć.

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ