Home / Idea domu  / Miasteczko w mieście

Miasteczko w mieście

Tekst: Agnieszka Krzysztoń. Zdjęcia: Marek Locher, Wojciech Radwański, TDJ Estate
Spread the love

Idea budowania osiedli niemal samowystarczalnych zyskuje na popularności szczególnie po okresie pandemii, kiedy bardziej doceniamy to, co mamy pod ręką. Zaprojektowana przez Medusa Group Pierwsza Dzielnica Katowic, będąca inwestycją TDJ Estate, jest takim właśnie miejscem.

Inwestycja cieszy się dużym zainteresowaniem. Zawdzięcza to położeniu, architekturze, zieleni i rozwiązaniom pozwalającym budować w tym miejscu kameralną społeczność. Projekt podzielony jest na sześć etapów. W 2021 roku ukończono pierwszy z nich. Składają się na niego trzy dwunastokondygnacyjne budynki połączone ze sobą usługowym parterem. Obecnie trwają prace związane z budową drugiego etapu, który wzbogaci Pierwszą Dzielnicę o dwa siedemnastokondygnacyjne punktowce. W sumie cała inwestycja będzie liczyć ponad 1000 mieszkań.

Nowe centrum miasta

Postindustrialny teren Katowic w szybkim tempie zmienia swoje oblicze. Staje się miejscem przyjaznym do życia, pozwalającym czerpać garściami z możliwości, jakie zapewnia nowoczesne, dynamicznie rozwijające się miasto. W miejscu Pierwszej Dzielnicy znajdowała się niegdyś kopalnia węgla. Teraz krajobraz zmienia się tu z dnia na dzień.

– Do historii miejsca nawiązuje zarówno architektura zespołu osiedlowego, jak również hole windowe, które ozdobiliśmy grafikami odnoszącymi się do czasów, gdy znajdowała się tu Kopalnia Węgla Kamiennego „Katowice” – mówi Adam Urbański, Dyrektor Sprzedaży w TDJ Estate.

Pierwsza Dzielnica znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Strefy Kultury. Stąd pieszo można pójść na koncert do Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia czy do Spodka, na wystawę do Muzeum Śląskiego lub odwiedzić Międzynarodowe Centrum Kongresowe, w którym organizowane są rozmaite konferencje i spotkania. W bezpośrednim otoczeniu znajduje się infrastruktura pozwalająca bez poruszania się samochodem korzystać z punktów usługowych, szkół i przedszkoli, ośrodków sportowych i restauracji.

Architektura w relacji z otoczeniem

– Wybraliśmy zrównoważoną kompozycję, bez zbędnych ozdobników. Zabudowę otwartą, przechodnią, zatopioną w parkowej zieleni – tak o swoim projekcie mówi Przemo Łukasik z Medusa Group, podkreślając, że cały zespół mieszkaniowy ma w ich zamierzeniu odzwierciedlać pragmatyczny charakter Śląska. Każdy element architektoniczny jest tu przemyślany pod kątem współczesnych potrzeb mieszkańców i ich stylu życia. Wysokie budynki z dużymi przeszkleniami zapewniają dostęp do naturalnego światła i pięknych widoków. Są od siebie oddalone na tyle, by każdy lokator miał zapewnione poczucie intymności.

– Bardzo nam zależało, aby współpracować z architektami ze Śląska, bo oni najlepiej czują lokalny klimat i są w stanie tworzyć architekturę wyrazistą, szanującą tradycję i historię, a przy tym pokazującą zmiany i transformację, jaka zaszła w naszym regionie – mówi Aleksandra Posmyk, Manager ds. Sprzedaży w TDJ Estate.

Same mieszkania są wyższe od standardowych, dostępne w metrażach od 28 do 231 m kw. Te na górnych kondygnacjach wyposażone są w rozwiązania smart home. Na niższych piętrach lokatorzy mają zapewniony wybór. Dodatkowo inteligentne są również budynki. – Dla wygody mieszkańców wprowadziliśmy aplikację Blue Bolt pozwalającą bez używania klucza przemieszczać się po częściach wspólnych budynków – opowiada Aleksandra Posmyk. – To pierwsze tego typu rozwiązanie na Śląsku – dodaje. Garaże znajdują się pod ziemią, ponieważ przestrzeń dookoła bloków służy innym celom.

Życie po godzinach

To, co wyróżnia ofertę TDJ Estate w porównaniu ze standardowymi inwestycjami mieszkaniowymi jest zapewnienie mieszkańcom dużej zazielenionej przestrzeni wspólnej pomiędzy budynkami. W pierwszym etapie zasadzono 13 tys. roślin – krzewów, drzew, kwiatów. Wytyczono ścieżki, postawiono ławki i małą architekturę. W kolejnych etapach na terenie osiedla pojawią się place zabaw, siłownie plenerowe, miejsca dla dorosłych ze stołami do gry w szachy czy piłkarzyki, a wokół całego zielonego dziedzińca zostaną zbudowane rolkostrada, bieżnia oraz miejsce spacerowe. Inwestorowi zależało na stworzeniu silnej i zgranej społeczności, w której wszyscy się znają. Służy temu nie tylko zielony teren na zewnątrz.

– W Pierwszej Dzielnicy znajduje się prywatne przedszkole, salon masażu oraz Wine Taste, a w każdym z budynków wydzielono pomieszczenia wspólne – mówi Adam Urbański. – Jedno z nich pomyślane jest jako kreatywna sala do majsterkowania i rysowania. Drugie pełni funkcję pralni i suszarni, a wyposażone jest w bibliotekę i kącik zabaw dla dzieci z małą ścianką wspinaczkową. Z kolei trzecie to wielofunkcyjne miejsce z dużymi stołami. Strefa spotkań, w której można zorganizować urodziny, warsztaty kulinarne czy popracować w skupieniu.

Inwestycje naprawdę zielone i tworzone z myślą o tym, by ułatwiały budowanie więzi społecznych to w Polsce jeszcze rzadkość. Pierwsza Dzielnica wyznacza więc nowy, wartościowy trend, który powinien stać się standardem.

Inwestycja w sercu metropolii realizowana jest przez firmę TDJ Estate będącej częścią TDJ – rodzinnej firmy inwestycyjnej prowadzącej działalność w wielu sektorach gospodarki. Od 2011 roku TDJ Estate realizuje projekty mieszkaniowe, biurowe, a także gruntowe (land developing). Portfolio firmy obejmuje inwestycje zlokalizowane w obrębie Górnośląsko–Zagłębiowskiej Metropolii, jak również w Krakowie, Bielsko–Białej czy Warszawie.

Zapisz się do newslettera

d.laski@designalive.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

Komentarze są wyłączone.