Home / Wnętrza  / Aranżacje  / Wrocławski eklektyzm

Wrocławski eklektyzm

Tekst: Dorota Łaski-Hamerlak. Zdjęcia: Dobre Światło
Spread the love

Przenosimy się dziś do Wrocławia, do wyjątkowego domu projektu Agnieszki Balickiej, właścicielki pracowni Balicka Design. Ton nadają tu pełne swobody dodatki w stylu boho oraz rysunek marmuru, idealnie odwzorowany na spiekach kwarcowych marki Laminam. Eleganckie, pięknie użylone płaszczyzny trzymają w ryzach etniczne, trudne do okiełznania roztańczone dekoracje.

Inwestorzy pragnęli, by ich nowy dom był jasny, przestronny, zalany naturalnym światłem padającym z licznych przeszkleń – okien i drzwi. Jednocześnie, już na etapie wstępnych rozmów o projekcie wspomnieli, że marzą o domu przytulnym i ciepłym, lecz także i eleganckim. Agnieszka Balicka świetnie wiedziała, jak uzyskać zadowalający ich efekt.

Podstawa projektu 160-metrowego bliźniaka to dwie kondygnacje wykończone w stylu przywodzącym na myśl współczesną wersję mieszkania Haussmanowskiej kamienicy.

Ujmują tu piękny, drewniany parkiet ułożony w klasyczną jodełkę, sztukaterie, rozety, delikatny rysunek marmuru i wysokie sufity. Dopełnieniem paryskiego szyku są wybrane meble i dekoracje – biała zabudowa kuchenna z mosiężnymi uchwytami szuflad i stylową armaturą przy ceramicznym zlewie, kryształowe abażury lamp nad marmurową kuchenną wyspą, marmurowa obudowa kominka, łagodnie zaokrąglona linia schodów prowadzących na piętro do części prywatnej domu, klasyczne konsole oraz lustra w złotych rzeźbionych ramach zdobiące sypialnię właścicieli i łazienkę na parterze.

dom w stylu boho

Chłodno? Skądże!

Styl paryskiej kamienicy to jedynie tło dla drewnianych i rattanowych dodatków, które architektka umiejętnie wprowadziła w projekt wrocławskiego domu. Wiedeńska rattanowa plecionka (swój debiut zawdzięcza austriackiemu stolarzowi Michaelowi Thonetowi, który w 1859 roku wykorzystał ją w stworzonym przez siebie kultowym krześle z giętego drewna – Nr 14) pojawia się w strefie dziennej w wielu momentach – na krzesłach przy jadalnianym stole (model 811 marki Ton), na abażurach lamp zdobiących konsolę, na drzwiach szafy w holu. We wnętrzu dużo jest również naturalnego drewna: wspomniana już drewniana podłoga, żaluzje osłaniające duże okna, blat stołu oraz stolik kawowy przed sofą. Dekoracje w ponadczasowym, urządzonym z klasą wnętrzu świetnie łączą się ze stylem boho, dlatego architekt zaproponowała dodatki właśnie w tym stylu: wzorzyste poduszki, kosze na donice i do przechowywania oraz trawy pampasowe w wazonach.

Stanowiąca parter domu strefa dzienna jest maksymalnie otwarta. W aranżacji dominują tu jasne kolory, gdzieniegdzie zestawione z elegancką czernią elementów dekoracyjnych i wykończeniowych.

Hol oddzielono od otwartej przestrzeni przeszklonymi drzwiami ujętymi w metalowe delikatne ramy Poszczególne części przestrzeni podzielono ze względu na funkcję. Jadalnię akcentują wiszące nad stołem lampy – klasyki designu PH 5 Mini marki Louis Poulsen; strefę wypoczynkową umownie określa dywan położony przed sofą, a na granicy aneksu kuchennego zaprojektowano spektakularną wyspę. Tu pojawia się klasyczny wzór marmuru, który nadaje projektowi elegancji.

Wyspę kuchenną obłożono wielkoformatowym spiekiem kwarcowym marki Laminam Bianco Stratuario Venato z kolekcji I Naturali, który do złudzenia przypomina naturalny luksusowy kamień, lecz o wiele lepiej sprawdza się jako materiał wykończeniowy do domowych zadań specjalnych. Tym samym ultracienkim spiekiem kwarcowym obłożono zabudowę kominka.

Zapisz się do newslettera

d.laski@designalive.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

Komentarze są wyłączone.