Home / Budowa  / Domy prefabrykowane

Domy prefabrykowane

Spread the love

Nie ma szybszego sposobu na budowę domu niż wykonanie go z prefabrykatów. Właściwie w stanie surowym zamkniętym da się go wybudować w trzy dni, a pod klucz – w trzy miesiące. Zachęcające, prawda?

Wybór technologii budowy domu oraz potrzebnych do tego materiałów ma kluczowe znaczenie. Dom to kosztowna inwestycja, dlatego każdy, kto zdecydował się na wzniesienie własnych czterech kątów, szczególnie powinien zadbać o właściwy wybór technologii, potrzebne materiały i wysoką jakość prac.

Danwood

Danwood

Obecnie mamy jednak coraz mniej czasu na dopilnowanie i organizację budowy, która dla domów tradycyjnie murowanych trwa dość długo. Między innymi dlatego coraz popularniejszą formą budowy domów jest prefabrykacja. Polega na wcześniejszym przygotowaniu w fabryce elementów ścian, stropów, dachu, przewiezieniu ich na budowę i zmontowanie w dość krótkim czasie. Wszystkim, co jest związane z procesem budowy domu – od zakupu materiałów, przez produkcję elementów domu, aż po montaż – zajmuje się wykonawca.

Sam proces produkcji elementów w fabryce trwa około 7-10 dni. Kolejnych 7 dni to montaż domu na placu budowy. Zazwyczaj w ciągu 3 miesięcy od rozpoczęcia prac gotowy dom jest oddany w stanie deweloperskim, a my możemy go wykańczać go pod klucz. Dodatkowo pogoda nie stanowi tutaj czynnika ograniczającego – prace na placu budowy zredukowane są do minimum, zatem budowę domu z prefabrykatów można przeprowadzić także zimą lub przy niesprzyjającej aurze.

Haas

Haas

Niewątpliwą zaletą prefabrykacji jest przede wszystkim precyzja wykonania poszczególnych elementów. Są one docinane z dokładnością do 0,2 mm i szczegółowo sprawdzane przed opuszczeniem hali produkcyjnej. Ważna jest również zlecenie montażu wykwalifikowanej firmie, mającej doświadczenie w budowie domów prefabrykowanych. Od dokładności pracy ekipy zależy jakość wykonania prac.

Niektóre z firm zajmujących się prefabrykacją oferują także opcję produkcji domu według projektu indywidualnego.  Najczęściej jednak inwestorzy wybierają jeden z projektów gotowych. Nie ma żadnego problemu z jego indywidualizacją. Możemy zmienić funkcje pomieszczeń, ich rozmieszczenie, czy wymiary, a także wszystkie istotne elementy architektury domu (m.in. usytuowanie i wielkość okien, położenie ścian i drzwi wewnętrznych, wykusze, „ogrody zimowe”, lukarny, okna połaciowe, balkony. Standardowe materiały i kolory mogą zostać zastąpione (za dopłatą) szeroką gamą alternatywnych możliwości (np. okna PCV z fakturą drewnopodobną lub po prostu drewniane). Dopiero wtedy poddawany jest ostatecznej wycenie w fabryce.

W ofercie producentów można znaleźć domy prefabrykowane wykonywane w wielu różnych technologiach. Najpopularniejsze są prefabrykowane w szkielecie drewnianym i z keramzytobetonu. W każdej z nich możemy wybudować w jednym z trzech standardów – surowym, deweloperskim lub wykończonym „pod klucz”.

Danwood

Danwood

Większość firm oferuje wykonanie domu prefabrykowanego w stanie deweloperskim. Powinno być to wyraźnie wpisane do umowy, łącznie z precyzyjnym określeniem zakresu prac i parametrami technicznymi materiałów (a nawet ich konkretne nazwy), które mają być użyte. Cena obejmuje wykonanie dokumentacji techniczno-budowlanej niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę,  budowę domu wraz z wszelkimi kosztami pobytu ekipy montażowej.

 

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ