Home / Projekty domów  / Domy parterowe  / Klarowna struktura

Klarowna struktura

Tekst: Dorota Łaski-Hamerlak. Zdjęcia: Marcin Mularczyk
Spread the love

Powstaniu 180-metrowego domu projektu Z3Z Architekci towarzyszyła maksyma wybitnego amerykańskiego architekta ery modernizmu Louisa Henryego Sullivana – „Forma wynika z funkcji”.

W jej myśl zespół projektowy w składzie: Mateusz Zajkowski, Kamila Woźniak oraz Agata Rakowska zadbali, aby konstrukcja była czytelna w formie i nie zawierała zbędnych elementów. Brak tu również zbytecznych kolorów – czystą biel przełamują jedynie drewniane elementy okalające otwory okienne oraz drewniany taras.

W efekcie parterowy dom jednorodzinny z dwustanowiskowym garażem składa się z dwóch wyraźnych brył z dwuspadowym dachem, o tej samej wysokości i szerokości – różni je jedynie długość. Ich układ odzwierciedla klarowny podział funkcji wewnątrz. Bryła frontowa z dużymi przeszklonymi otwarciami to część dzienna na którą składa się wysoki salon z jadalnią oraz kuchnia. Druga bryła – w tylnej części działki, to część nocna zawierająca wszystkie sypialnie.

Wyraźnie zaznaczony podział pozwolił również stworzyć dwa osobne podwórka – jedno rekreacyjne, osłonięte z dwóch stron budynkiem, i drugie przed wejściem do domu. 

Zapisz się do newslettera

d.laski@designalive.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

Komentarze są wyłączone.