Home / Projekty domów  / Domy z poddaszem użytkowym  / Dom Tetris z nagrodą w kategorii dom mieszkalny jednorodzinny

Dom Tetris z nagrodą w kategorii dom mieszkalny jednorodzinny

nowoczesny projekt domu
Spread the love

Działka znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie lasu, blisko niewielkiej rzeki na przedmieściach Bukowna, niewielkiego miasteczka w Małopolsce.

Przeznaczona pod budowę domu działka była długa i dosyć wąska, z wjazdem od krótszego boku, co narzucało szereg ograniczeń.
Inwestorzy wyrazili kilkanaście dokładnie sprecyzowanych życzeń co do funkcjonowania domu a przede wszystkim co do oświetlenia pomieszczeń i otwarcia na widoki i ogród.

Nowoczesny projekt domu

Tomasz Zakrzewski

Dom miał być otwarty na zachód, częściowo na ogród od północy i strony zachodniej, a jednocześnie łapać światło od południa.
Na  piętrze miał zostać zaprojektowany duży taras, dobrze oświetlony od strony południowej,  jednocześnie zlokalizowany bezpośrednio przy sypialniach, które z kolei były usytuowane w północnym końcu domu.

To wszystko, plus kilka innych wymagań, stworzyło dosyć skomplikowaną łamigłówkę do rozwiązania.
Architekci postanowili podzielić dom na sekcje, które mieściły poszczególne funkcje – a cały proces projektowania oparł się na „negocjacjach” i wzajemnych przesunięciach brył – co ostatecznie wytworzyło od strony ogrodu geometryczną formę zbliżoną do klocków Tetrisa. Elewacja wschodnia, przysunięta blisko granicy z sąsiednią działką jest natomiast bardzo prosta, minimalistyczna w formie, tylko z jednym przeszkleniem z translucentnego szkła profilowego w strefie wejścia do budynku.

Nowoczesny projekt domu

Tomasz Zakrzewski

Podstawowy materiał elewacyjny – malowane na czarny kolor drewno, zostało wybrane tak aby stworzyć wrażenie wtopienia się budynku w otaczający las.

Pozwalało to na spełnienie początkowych założeń projektantów i inwestorów, aby mimo swej nietypowej formy budynek nie epatował swą obecnością, a poprzez odpowiednio użyte materiały, na pierwszy rzut oka niemal był niezauważalny na tle lasu.

Projekt domu Tetris otrzymał nagrodę roku SARP 2015 za najlepszy dom jednorodzinny w Polsce.

Nowoczesny projekt domu

Tomasz Zakrzewski

Nowoczesny projekt domu

Tomasz Zakrzewski

Nowoczesny projekt domu

Tomasz Zakrzewski

Nowoczesny projekt domu

Tomasz Zakrzewski

Nowoczesny projekt domu

Tomasz Zakrzewski

 

Źródło: Kameleonlab. Kuba Woźniczka, Rafał Specylak architekci
http://www.kameleonlab.com/

Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski, http://www.archifolio.pl/

 

 

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ