Home / Instalacje  / Kolektory słoneczne z aktywnym zabezpieczeniem przed przegrzaniem ThermProtect

Kolektory słoneczne z aktywnym zabezpieczeniem przed przegrzaniem ThermProtect

kolektor sloneczny
Spread the love

ThermProtect w kolektorach Vitosol 100-FM i Vitosol 200-FM to nowa, opatentowana przez firmę Viessmann technologia, aktywnie zapobiegająca przegrzewom w instalacji solarnej.

Kolektor sloneczny

Viessmann

Polega ona na pokryciu absorbera kolektora dodatkową warstwą substancji, która zmienia swoje właściwości pod wpływem ciepła. Nowe pokrycie absorbera składa się z wielu warstw. Jedną z nich jest dwutlenek wanadu (VO2). W temperaturze poniżej 75 OC nie stanowi ona żadnej bariery dla promieni słonecznych i kolektory pracują „normalnie”, ponad 95% promieniowania słonecznego zamieniając na ciepło. Przy temperaturze powyżej 75 OC powłoka zmienia swoją strukturę krystaliczną i tym samym zaczyna odbijać większość promieniowania słonecznego zapobiegając w ten sposób przegrzewaniu się kolektora.

Wskutek tego w miarę wzrostu temperatury kolektora spada moc kolektora, temperatura stagnacji jest zdecydowanie niższa (poniżej 150 OC)  i odparowanie czynnika solarnego nie występuje.

Viessmann

Viessmann

Dodatkowe korzyści z zastosowania kolektorów z powłoką TermProtect, to dłuższa trwałość płynu solarnego i dłuższe okresu pomiędzy jego kolejnymi wymianami. To również dłuższa trwałość kolektorów słonecznych, które nie będą narażone na szok termiczny.

 

 

 

Źródło: Viessmann Sp. z o.o. http://www.viessmann.pl/

 

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ