Home / Realizacje domów  / Dom na Styku

Dom na Styku

Tekst: Dorota Łaski-Hamerlak. Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski
TTAT
Spread the love

Zaprojektowany przez pracownię TTAT Dom na Styku powstał na niewielkiej, miejskiej działce w Czeladzi. Jego nazwa powstała nie bez powodu – charakterystyczną cechą tej lokalizacji jest bezpośredni styk wschodniej granicy z Parkiem Grabek – jednym z największych terenów zielonych w obrębie miasta. To właśnie sąsiedztwo działki z bujną zielenią parku stało się punktem startowym genezy projektu.

Magdalena oraz Piotr Tokarscy, odpowiedzialni za realizację projektu, za główny cel przyjęli stworzenie domu maksymalnie otwartego na przyrodę, którego bryła nie będzie dominować i wkomponuje się w okoliczną przyrodę. Z drugiej jednak strony, ze względu na miejski charakter okolicy, projekt musiał wpisywać się w istniejącą już zabudowę dzielnicy. Wyzwaniem stało się zatem odnalezienie odpowiedniego balansu, który dodatkowo odpowie na potrzeby przyszłych mieszkańców domu.

TTAT

Duży rozmiar działki, obejmujący aż 633 m kw., z których parterowy dom zajął niecałe 150 m kw. wzdłuż jej wschodniej granicy, pozwolił architektom na stworzenie ogrodu łączącego się z parkiem. To właśnie na niego otwarto przestrzeń dzienną, dzięki czemu mieszkańcy mają poczucie całkowitego odseparowania od miejskiego zgiełku. Sprzyjająca poczuciu intymności jest również forma jaką przybrał budynek – krzywizna elewacji oraz ściana zieleni parku domykają ogród z dwóch stron tworząc kameralną przestrzeń niedostępną dla oczu przechodniów.

Z podjazdu od strony ulicy dostajemy się do garażu lub wiatrołapu. Przy wejściu znajdują się gabinet, kuchnia oraz blok z łazienką, pomieszczeniem porządkowym i spiżarnią. Z komunikacji przechodzimy dalej do strefy jadalnianej i salonu, która dzięki otwarciu na dwie strony uzyskuje optymalne doświetlenie zarówno od wschodu jak i zachodu. Drugi gabinet i strefa nocna z sypialnią i łazienką jest dostępna jest już z części dziennej.

Wnętrze domu zdominowała minimalistyczna biel ścian korespondujących z elewacją budynku. Ocieplają ją niektóre ściany oraz meble wykonane z drewna modrzewiowego, nawiązującego do drzew rosnących wzdłuż wspólnej granicy działki i Parku Grabek. W aranżacji dużą rolę odgrywa również światło. Jego swobodnemu rozchodzeniu się po całym wnętrzu sprzyjają przeszklenia oddzielające poszczególne pomieszczenia.

Zapisz się do newslettera

d.laski@designalive.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

Komentarze są wyłączone.