W Polsce najczęściej buduje się domy murowane, jednak coraz więcej osób decyduje się na dom prefabrykowany. Czym różnią się te technologie? Jakie są ich zalety i wady?
Budownictwo prefabrykowane polega na budowie domów w oparciu o uprzednio wyprodukowane w fabryce elementy – prefabrykaty. Zdecydowana większość z nich powstaje w systemie drewnianej konstrukcji szkieletowej, której podstawę stanowi rama z drewna. Jest ona obrabiana i montowana z milimetrową dokładnością przy użyciu najnowocześniejszych obrabiarek. Właściwą sztywność elementów zapewniają warstwy poszycia z płyt drewnopochodnych. Całość procesu przebiega w kontrolowanych warunkach, a proces technologiczny oraz jakość materiałów używanych do budowy jest ściśle nadzorowany. Elementy ścienne wyposażone są dodatkowo w przyłącza elektryczne i hydrauliczne. Pozwala to ograniczyć czas na instalacje elektryczne i hydrauliczne na budowie. Ściany gotowe do transportu na budowę są wyposażone w okna, rolety i drzwi wejściowe. Od strony wewnętrznej są przygotowane do szpachlowania, a następnie nałożenia ostatniej warstwy wykończeniowej – tapety, glazury lub farby. Przed wysyłką na budowę każdy wyprodukowany element domu podlega dodatkowo ostatecznej kontroli jakościowej.
Użycie materiałów dobrej jakości, łatwość i szybkość budowy z prefabrykatów są zaletami, dającymi przewagę tej technologii nad tradycyjną, w której od staranności murowania zależy bardzo dużo, dlatego ten etap nieustannie wymaga sprawdzania. Dzięki produkcji elementów w fabryce cały proces budowy domu znaczenie się skraca i już po 8-12 tygodniach od rozpoczęcia budowy można wprowadzić się do własnego domu wykończonego „pod klucz”.
Różnice w budowie
Dla każdego budującego różnica w samym procesie budowy jest kolosalna. Budowa w technologii tradycyjnej z reguły spoczywa na barkach inwestora: to on odpowiada za wybór i zakup materiałów budowlanych, znalezienie odpowiednich ekip do poszczególnych prac, koordynację wszystkich zadań na placu budowy, dostarczenie odpowiedniej dokumentacji i nadzór nad przebiegiem całego procesu. Jest to ogromne wyzwanie, które pochłania mnóstwo czasu i energii, dodatkowo wywołując stres i konieczność dokształcenia się z zakresu budownictwa. Nierzadko też koszty, jakie inwestor oszacował rozpoczynając budowę, wzrastają znacznie w trakcie jej trwania.
Przy budowie domu w technologii prefabrykowanej rolę inwestora można porównać do wizyty klienta w salonie samochodowym. Wybiera model, personalizuje ofertę zgodnie ze swoimi potrzebami, a całą resztą zajmuje się firma, która czuwa nad produkcją, montażem gotowych elementów na działce i wykańczaniem domu. Inwestor w uzgodnionym czasie odbiera gotowy dom i może cieszyć się z jego użytkowania, nie tracąc niepotrzebnie czasu i energii. Istotny również jest fakt, że z racji krótkiego czasu potrzebnego na budowę domu można bardzo precyzyjnie wyliczyć jego cenę i nie zmienia się ona w trakcie trwania budowy.
Wybór projektu
Elastyczność i dopasowanie do różnych potrzeb to niewątpliwe zalety budownictwa w technologii prefabrykowanej. Wielu klientów decyduje się na wzniesienie domu w tej technologii w całości opartego na projekcie indywidualnym, ale zdecydowana większość korzysta z gotowych projektów firmy. Renomowani producenci domów gotowych mają w swojej ofercie około 100 gotowych projektów, zarówno w tradycyjnej, jak i nowoczesnej architekturze, które mogą być modyfikowane zgodnie z indywidualnymi potrzebami i gustami. Pomocą służą architekci, którzy uwzględniają pomysły inwestorów i – jeśli istnieje taka potrzeba – opracowują indywidualne rozwiązania.
Energooszczędność wliczona w cenę
Niskie koszty utrzymania są coraz bardziej istotne dla Polaków przy wyborze technologii budowy domu. Energooszczędność jest jedną z naturalnych cech przypisanych domom gotowym w szkielecie drewnianym. Możliwość precyzyjnego wykonania poszczególnych elementów w fabryce oraz równie dokładnego ich połączenia na placu budowy sprawiają, że takie domy są bardzo szczelne, a z tego wynikają niskie koszty eksploatacji. Niezależnie od wybranego sposobu ogrzewania standardowo potrzebują niezwykle mało energii – od 40 do 70 kWh/m2 rocznie, dzięki czemu są w pełni przyjazne dla środowiska i tanie w utrzymaniu. Aby uzyskać jak najlepsze współczynniki przenikania ciepła, ściany domów wypełniane są wełną mineralną o doskonałych właściwościach izolacyjnych i dodatkowo ocieplane styropianem. Ponadto od wewnątrz dom „owinięty jest” folią paroizolacyjną, która zapobiega zawilgoceniu izolacji termicznej. Dzięki grubej warstwie ocieplenia zimą w środku jest ciepło, latem – jest chłodno. W domach tych stosowane sią również nowoczesne rozwiązania instalacyjne – takie jak: kolektory słoneczne, pompy ciepła, wentylacja mechaniczna – pozwalające zdecydowanie obniżyć wydatki na energię.
Koszty budowy domu
Koszt budowy domu w technologii prefabrykowanej jest porównywalny z kosztem zakupu mieszkania, na przykład w firmie Danwood ceny domów zaczynają się już od 238 tysięcy złotych. Każdy powinien jednak w swoich wyliczeniach uwzględnić również koszty przyszłej eksploatacji domu, które w tym przypadku są zdecydowanie niższe od kosztów eksploatacji domu budowanego w technologii tradycyjnej. Dodatkowo należy pamiętać o stałej cenie przy zamawianiu domu prefabrykowanego, szybkiej budowie oraz wyspecjalizowanych ekipach, które realizują i kontrolują postęp prac. Mniejsze jest ryzyko popełnienia błędów, a więc wyeliminowane są koszty remontów.
Gwarancja na dom
Domy gotowe powoli stają się coraz popularniejsze w Polsce. Wpływają na to bez wątpienia: coraz większa świadomość Polaków na temat nowoczesnych i energooszczędnych technologii w budownictwie, nasza wrodzona pragmatyczność oraz wzorce płynące z Europy Zachodniej, gdzie domy prefabrykowane od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Podczas poszukiwań firmy, której chcemy powierzyć budowę domu, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej doświadczenie i jakość materiałów, jakie stosuje przy produkcji elementów prefabrykowanych. Jako, że jakość jest kluczowa przy budowie domu, warto sprawdzić jak firma radzi sobie na innych rynkach europejskich, gdzie inwestorzy należą do tych najbardziej wymagających. Dobrym pomysłem jest bezpośrednie odwiedzenie domu pokazowego, spotkanie z przedstawicielem firmy podczas dni otwartych, jakie firmy urządzają na prowadzonych przez siebie budowach lub wizyta w fabryce, w której powstają gotowe elementy. W dobrych firmach konstrukcja domu objęta jest długoletnią gwarancją, nawet 30 lat.
Źródło: Danwood SA, Autor: Anna Roszczenko
Więcej: ideadomu.pl