Home / Projekty domów  / Domy z poddaszem użytkowym  / Dom ekologiczny. Eco house

Dom ekologiczny. Eco house

Spread the love

Przy tworzeniu projektu domu ekologicznego ważne było harmonijne wpisanie domu w otaczającą przyrodę i zastosowane w nim rozwiązań spełniających najwyższe wymagania pod względem ochrony środowiska.

Działka, na której miał być zlokalizowany ten dom ekologiczny sąsiaduje z lasem bukowo-dębowym, stadniną koni oraz rozległymi łąkami i terenami rolnymi. Cały ten malowniczy rejon został objęty specjalnym programem Natura 2000. Z tego względu architekci z pracowni BXBstudio Bogusław zaprojektowali dom w taki sposób, aby zoptymalizować straty i zyski energii. Jest on obiektem energooszczędnym nie tylko technologicznie, ale również poprzez przemyślaną formę architektoniczną, która współgra z naturą.

Symulacje kąta padania promieni słonecznych pozwoliły rozmieścić pomieszczenia, przegrody szklane i podcienie w taki sposób, aby zimą dawały ciepło, a w latem nie przegrzewały wnętrza. Elewacja północna nie tylko jest pozbawiona okien, ale również jest “osłonięta” pomieszczeniami “izolatorami”, takimi jak garaż, pomieszczenie gospodarcze czy garderoba.

Konstrukcja domu ekologicznego zostanie wybudowana w systemie Izodom, opartym na pustakach styropianowych o wysokich parametrach termoizolacyjnych. Również płyta fundamentowa zostanie wykonana w tej samej technologii. To znacznie zminimalizuje straty ciepła.

BXBstudio

BXBstudio

Dom zostanie wyposażony w instalację gromadzenia wody deszczowej o pojemności 1000 m3 wykorzystywanej do nawadniania przydomowego ogrodu oraz do celów sanitarnych. Woda zostanie pozyskana z dachu domu oraz z oplatającego dom drenażu. Zostanie zainstalowany także kolektor powietrzny do ogrzewania wody i częściowo do nagrzania pomieszczeń poprzez sprzężenie kolektora z wentylacją mechaniczną. Dom zostanie wyposażony w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepłego powietrza do 70%, z kolei nieodzyskane ciepłe powietrze (około 30%) zostanie wykorzystane do podgrzania wody użytkowej redukując straty ciepła do zaledwie około 10%. W strefie salonu, gdzie wysokość pomieszczenia przekracza 5m wykonany będzie system transportu ciepłego powietrza z górnych cieplejszych do dolnych chłodniejszych partii wnętrza.

Instalacje zostaną zintegrowane inteligentnymi urządzeniami sterującymi. Czujniki temperatury rozsiane po całym domu w poszczególnych strefach – garażu, garderobie, holu, salonie, zostaną podpięte do sterownika kontrolującego proces wentylacji. Ta z kolei będzie decydowała o konieczności uruchamiania ogrzewania podłogowego, wyposażonego w sieć odrębnych czujników temperatury. Kominek w salonie (z dystrybucją gorącego powietrza) będzie służył jako alternatywne dodatkowe źródło energii. W razie braku energii elektrycznej zasili instalację centralnego ogrzewania. Kominek zostanie również sprzężony z wentylacją mechaniczną. Na działce zostanie wybudowana przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków.

BXBstudio

BXBstudio

Źródło: BXBstudio Bogusław Barnaś, www.bxbstudio.com

 

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ