Home / Budowa  / Wielkoformatowe przeszklenia – rozwiązania na czasie

Wielkoformatowe przeszklenia – rozwiązania na czasie

Spread the love

Ogromne, panoramiczne okna, drzwi przesuwne łączące wnętrze z przestrzenią zewnętrzną to  efektowne rozwiązania spotykane przede wszystkim w nowoczesnych domach i rezydencjach. Dzięki przeszkleniom bryła budynku nabiera lekkości, ale też eleganckiego charakteru, wnętrza są optymalnie doświetlone naturalnym światłem.

Wielkoformatowe przeszklenia stosowane w domach jednorodzinnych to dziś coraz częściej spotykane rozwiązanie. Popularność zawdzięczają spektakularnym efektom, jakie można osiągnąć dzięki otwarciu bryły. Ciągnące się od sufitu do podłogi przeszklenia zapewniają nie tylko dużo światła dziennego, ale także pozwalają na podziwianie otaczającego dom krajobrazu. Optycznie powiększają przestrzeń wewnątrz budynku, a bryle domu nadają lekkości. Z kolei drzwi przesuwne sprawiają, że przestrzeń domu i przestrzeń znajdującego się za drzwiami ogrodu wzajemnie się przenikają.

Mówiąc o dużych przeszkleniach, należy mieć na względzie rozwiązania, które są montowane na stałe bez możliwości ich otwierania, rozwiązania z elementami otwieranymi oraz drzwi przesuwne. Stosuje się szkło bezbarwne, niskoemisyjne, przeciwsłoneczne, laminowane. Bezpieczeństwo użytkowania i odporność na ewentualne stłuczenia zapewnia zastosowanie szyb warstwowych (tafle szkła połączone ze sobą przy zastosowaniu specjalnej folii) lub szkła hartowanego.

Wielkoformatowe przeszklenia to konstrukcje wymagające zastosowania wytrzymałych ram. Równie ważny, jak wybór odpowiedniego rozwiązania, jest ich montaż, który zapewni stabilność, bezpieczeństwo, ale także zapobiegnie ewentualnym stratom energii.

Przeszklenia mogą być mocowane na ruszcie wykonanym z profili aluminiowych (układ słupowo-ryglowy). Powstaje wówczas ciekawie zaaranżowana fasada z widocznymi liniami podziału. Jednolitą, niezakłóconą żadnymi elementami konstrukcyjnymi szklaną płaszczyznę otrzymamy stosując montaż punktowy. W tym przypadku szyby mocowane są do warstwy nośnej za pomocą elementów stalowych. Trzeci sposób wykonania szklanej fasady to przeszklenie strukturalne.

Internorm

Roto

Innym sposobem pozwalającym na uzyskanie efektu szklanej fasady jest montaż drzwi tarasowych, a elementem decydującym o wyborze może być sposób ich otwierania. Praktycznym rozwiązaniem, pozwalającym na pełne otwarcie otworu drzwiowego są drzwi harmonijkowe. Systemy podnośno-przesuwne pozwolą na zaoszczędzenie miejsca we wnętrzu. Oryginalny wygląd bryle budynku zapewni montaż drzwi narożnych. Na rynku są dostępne rozwiązania umożliwiające otwarcie całego narożnika, bez dzielącego przestrzeń słupka konstrukcyjnego. Wizualnie zyskujemy wrażenie nieograniczonej przestrzeni. Wąska ościeżnica oraz niski próg pozwalają na zachowanie jednolitej powierzchni.

Internorm

Roto

Oknoplus

Decydując się na montaż wielkoformatowych przeszkleń, warto zainwestować w rozwiązania o niskim współczynniku przenikania ciepła, wyposażone w powłoki niskoemisyjne. Okno stanowi bowiem przegrodę budowlaną, przez którą ucieka najwięcej ciepła. Przy dużych przeszkleniach straty energetyczne mogą być duże. Jednak montaż przeszkleń w domach energooszczędnych oraz pasywnych wskazuje, że przy doborze odpowiednich rozwiązań i ich właściwym montażu, możliwe jest zapobieganie stratom energii, co więcej – również pozyskiwanie jej z pasywnych źródeł (promienie słoneczne). Dużych przeszkleń z całą pewnością należy unikać od strony północnej.

Zapisz

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ