Home / Budowa  / Elewacja z blachy w nowoczesnym domu

Elewacja z blachy w nowoczesnym domu

Spread the love

Nowoczesne domy wyróżniają się na tle tradycyjnego budownictwa nie tylko uproszczoną, geometryczną bryłą, ale także zaskakującym zastosowaniem materiałów wykończeniowych. Blacha powszechnie wykorzystywana do krycia dachów w przypadku projektów nowoczesnych staje się idealnym materiałem elewacyjnym. Charakteryzująca się bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi służy do podkreślenia detali lub wykończenia całej ściany.

Metalowe elewacje to rozwiązanie doskonale znane i powszechnie stosowane w przypadku budownictwa obiektowego oraz przemysłowego. Nowatorskie jest ich wykorzystanie w przypadku domów jednorodzinnych. Zastosowanie blachy jako materiału elewacyjnego stało się możliwe m.in. dzięki uproszczeniu bryły budynków. Duże, pozbawione elementów dekoracyjnych pionowe płaszczyzny geometrycznej bryły budynku to idealne miejsce do wykończenia blachą. Dzięki niebanalnym rozwiązaniom elewacja staje się architektoniczną wizytówką domu.

LoftHome

Jaki rodzaj blachy?

Na rynku dostępne są blachy cynkowo-tytanowe oraz stalowe. Oba rodzaje przeznaczone są do krycia zarówno dachów, jak i elewacji. Różnią się między sobą przede wszystkim właściwościami. Blachy cynkowo-tytanowe powstają ze stopu cynku i tytanu. Ich zaletą jest trwałość szacowana na 100-120 lat. Naturalną cechą tego rodzaju blachy jest to, że po jakimś czasie pokrywa się naturalną patyną, zyskując oryginalny wygląd. Efekt patyny można także wykonać w fabryce, pokrywając blachę patyną powierzchniowo.

Tvark.Se

Mniejszą trwałością charakteryzują się blachy stalowe. Ich żywotność obliczona jest na około 40-50 lat, pod warunkiem, że zostaną zabezpieczone odpowiednimi powłokami ochronnymi zarówno od spodu, jak i od góry. Wierzchnią warstwę ochronną stanowić mogą organiczne powłoki, np. poliester, pural, które nie tylko zabezpieczają blachę przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych, ale także pełnią funkcje dekoracyjne.

Blacha to materiał, który zazwyczaj kojarzy się z kolorem szarym. Jednak bogata gama powłok sprawia, że materiał ten może być dostępny w różnych kolorach i w różnym wykończeniu: połysk lub mat. Dostępne są również powłoki drewnopodobne.

Dostępne formaty

Do wykończenia ścian zewnętrznych budynku nadają się blachy trapezowe, faliste o bardzo różnych profilach oraz blachy płaskie. Blacha najczęściej oferowana jest w arkuszach lub zwojach. Arkusze mają około 2-3 metry długości, natomiast zwoje – 16 metrów. Standardowa szerokość blachy wynosi 50 cm. Najczęściej stosowanym system łączenia jest technologia na rąbek stojący, którą można zastosować zarówno w płaszczyźnie pionowej, jak i poziomej. Tym, co wyróżnia tę technologię, jest mocne zaakcentowanie podziału na płaszczyźnie elewacji.

Na rynku dostępne są również specjalnie dedykowane elewacjom panele oraz kasetony, wyposażone zazwyczaj we własny system montażowy. System montażu polegający na mocowaniu do podłoża za pomocą wkrętów sprawia, że łączenia są nie widoczne, dzięki czemu zyskuje się monolityczną całość.

Blacha na elewacji

Blacha pozwala na realizację nawet bardzo nietypowych projektów – od łagodnych przejść po ostre wcięcia i połączenia. Choć najlepiej prezentuje się na prostych płaszczyznach. Aby uniknąć wrażenia metalowej puszki, zazwyczaj rezygnuje się z obłożenia blachą całej bryły budynku, a jedynie stosuje się ją do zaakcentowania wybranych detali. Ciekawy efekt daje przesunięcie granicy dachu i wyłożenia blachą nie tylko dachu, ale i części zewnętrznej jednej ze ścian. Takie rozwiązanie jest nie tylko efektowne, ale także praktyczne – optycznie obniża wysoki budynek.

Metalowa elewacja, efektowne i oryginalne rozwiązanie, nie jest jednak łatwa do wykonania. Dlatego też najlepiej, aby montaż przeprowadziła ekipa, specjalizująca się w tego rodzaju pracach.

Rheinzink

Rheinzink

LoftHome

 

 

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ