Home / Budowa  / Dachy i rynny  / Płaskie dachówki

Płaskie dachówki

Spread the love

Coraz większym uznaniem wśród inwestorów cieszą się płaskie dachówki w geometrycznym kształcie. Sprawiają one, że dom wygląda nowocześnie i ujmuje prostotą formy.

Od dawna wiadomo, że prostota jest najwyższą formą wyrafinowania. Stąd nadanie tradycyjnym pokryciom, jakim są dachówki ceramiczne i cementowe, prostego, geometrycznego kształtu i gładkiej powierzchni pozwala wykorzystać je do tworzenia nowych, efektownych form.

Wienerberger

Wienerberger

Na rynku znajdziemy wiele modeli o różnej wielkości i kolorystyce. Większość z nich to dachówki zakładkowe o prostokątnym kształcie. Mają one na bocznych krawędziach i górnej wyprofilowane zamki, które ułatwiają dopasowanie dachówek i zapewniają szczelność pokrycia. Takie modele dostępne są zarówno wśród dachówek ceramicznych, jak i cementowych.

Ich producenci prześcigają się w ulepszaniu swoich produktów. W efekcie możemy wybierać wśród dachówek najczęściej w ciemnych odcieniach szarości, o błyszczącej i matowej powierzchni. Mają one znaczne wymiary, więc na ułożenie 1 m2 potrzeba ich czasem zaledwie kilka. Dzięki temu łatwiej i szybciej się je układa w porównaniu z dachówkami o standardowym formacie.

Stosunkowo nowe na rynku, bo wprowadzone dwa lata temu są dachówki płaskie chroniące przed promieniowaniem emitowanym przez słońce. Podczas produkcji takich dachówek dodawane są pigmenty odbijające promienie. Dzięki temu temperatura na spodniej stronie dachówek jest nawet o 10˚C niższa, co ma znaczny wpływ na zmniejszanie nagrzewania się całego dachu.

Wszystkie takie płaskie i prostokątne dachówki doskonale komponują się z prostymi dachami dwuspadowymi bez lukarn i wykuszy. Dachówki tworzą na dachu poziome i pionowe linie, podkreślające geometryczne formy bryły. To dlatego, że dachówki zakładkowe układa się tradycyjnie, czyli jedna nad drugą. W efekcie na połaci powstaje wzór szachownicy. Aby zaburzyć nieco tę geometrię, można zastosować układ na mijankę – z przesunięciem w rzędach o połowę szerokości.

Nieco inny efekt można osiągnąć dzięki płaskim dachówkom w kształcie rombu. Ich zindywidualizowany, niestandardowy kształt przyciąga uwagę. Zdecydowanie lepiej jednak wyglądają one na dużych połaciach i dachach o skomplikowanym kształcie.

Choć nie jest to oczywiste, zaletą płaskich pokryć jest również uniwersalność. Przy wykorzystaniu tych geometrycznych łatwo nadać ponadczasowej elegancji domom w o tradycyjnej architekturze. Dla zwolenników tradycyjnych pokryć dobrą propozycją są znane od dawna karpiówki. Ich nazwa pochodzi od kształtu do złudzenia przypominającego łuski karpia.

Dolna część karpiówek może mieć różny kształt, ale najczęściej wybierane są te z prostym lub zaokrąglonym zakończeniem. Niewielkie wymiary tych dachówek pozwalają na pokrycie nawet bardzo trudnych lukarn w kształcie wolego oka. Dachy z karpiówką nie muszą wyglądać tak samo. Ten model dachówek układa się stosując krycie podwójne w łuskę lub w koronkę.

Strona główna

 

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ