Home / Budowa  / Dachy i rynny  / Domy kryte blachą płaską

Domy kryte blachą płaską

Spread the love

Blacha płaska nie jest nowym materiałem, ale znów chętnie wybieranym do krycia dachu. Nic dziwnego, to ponadczasowe pokrycie jest jednym z prostszych środków pozwalających uzyskać nowoczesny styl.

Blacha płaska – łączona na tradycyjny rąbek stojący lub na zatrzask, który go przypomina – jest idealnym materiałem, umożliwiającym uzyskanie nowoczesnego charakteru domu. Można ją wykorzystać zarówno na dachu i elewacji, jak też do wykonania różnych detali wykończeniowych. Doskonale wpisuje się w oszczędny styl architektoniczny, w którym najważniejsza jest prosta bryła domu i dbałość o detale.

Tervakukka

Tervakukka

Najlepiej atuty blachy płaskiej są widoczne na dwuspadowych dachach domów o prostym kształcie. Wyjątkowo prezentuje się ona na połaciach z krótkimi, nie wystającymi poza obrys ścian domu okapami. Taki dach jest postrzegany jako jedna, nierozerwalna całość z bryłą domu.

Gładka blacha łączona na rąbek stojący może tworzyć z oknami połaciowymi lub kolektorami słonecznymi spójną, geometryczną kompozycję. Rytmiczny i harmonijny rysunek powstanie, gdy ramy okien lub kolektorów będą zgrane z połączeniami arkuszy blachy.

Ruukki

Ruukki

Wpływ na wygląd domu ma kolor blachy płaskiej. Może być ona produkowana niemal w dowolnym kolorze. W ofercie producentów jest zazwyczaj kilka standardowych, a zarazem naturalnych dla tego materiału odcieni szarości – od srebrzystych po grafitowe. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby  zamówić dowolny kolor.

Najbardziej efektownie i szlachetnie wygląda blacha płaska w odcieniu grafitowym. Pasuje do większości materiałów elewacyjnych – tynku, betonu architektonicznego, drewna. Harmonijną całość tworzy szczególnie w zestawieniu z jasną, kontrastową elewacją. Dom z takim pokryciem najlepiej prezentuje się na otwartych przestrzeniach, gdzie wyeksponowana jest cała bryła.

Antero Tenhunen

Antero Tenhunen

Oryginalnie wygląda dach kryty blachą płaską w kolorze białym. To doskonały wybór, gdy połacie mają znaczną powierzchnię. Jasny kolor pokrycia sprawi, że duży dach nie będzie przytłaczał bryły domu.

Ciekawy efekt można uzyskać zestawiając gładką powierzchnię dachu z fakturą tynku lub drewna. Blacha płaska dobrze współgra z elewacją skomponowaną horyzontalnie, której poziomy układ podkreślają bonie, podłużne okna lub dekoracyjne pasy. Blacha płaska jest także doskonałym uzupełnieniem elewacji z cegły czy kamienia, gdzie wyraźny jest rysunek muru – neutralna, duża powierzchnia dachu – staje się tłem dla bogatej faktury elewacji.

Ruukki

Ruukki

Atutem blachy płaskiej jest lekkość optyczna. Dlatego doskonale współgra z modnymi dużymi przeszkleniami, zwykle usytuowanymi od południa i południowego-zachodu. Wówczas kolor pokrycia warto dopasować do aluminiowych profili przeszkleń i drzwi zewnętrznych.

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ