Home / Budowa  / Dachy i rynny  / Domy kryte blachą płaską

Domy kryte blachą płaską

Blacha płaska nie jest nowym materiałem, ale znów chętnie wybieranym do krycia dachu. Nic dziwnego, to ponadczasowe pokrycie jest jednym z prostszych środków pozwalających uzyskać nowoczesny styl.

Blacha płaska – łączona na tradycyjny rąbek stojący lub na zatrzask, który go przypomina – jest idealnym materiałem, umożliwiającym uzyskanie nowoczesnego charakteru domu. Można ją wykorzystać zarówno na dachu i elewacji, jak też do wykonania różnych detali wykończeniowych. Doskonale wpisuje się w oszczędny styl architektoniczny, w którym najważniejsza jest prosta bryła domu i dbałość o detale.

Tervakukka

Tervakukka

Najlepiej atuty blachy płaskiej są widoczne na dwuspadowych dachach domów o prostym kształcie. Wyjątkowo prezentuje się ona na połaciach z krótkimi, nie wystającymi poza obrys ścian domu okapami. Taki dach jest postrzegany jako jedna, nierozerwalna całość z bryłą domu.

Gładka blacha łączona na rąbek stojący może tworzyć z oknami połaciowymi lub kolektorami słonecznymi spójną, geometryczną kompozycję. Rytmiczny i harmonijny rysunek powstanie, gdy ramy okien lub kolektorów będą zgrane z połączeniami arkuszy blachy.

Ruukki

Ruukki

Wpływ na wygląd domu ma kolor blachy płaskiej. Może być ona produkowana niemal w dowolnym kolorze. W ofercie producentów jest zazwyczaj kilka standardowych, a zarazem naturalnych dla tego materiału odcieni szarości – od srebrzystych po grafitowe. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby  zamówić dowolny kolor.

Najbardziej efektownie i szlachetnie wygląda blacha płaska w odcieniu grafitowym. Pasuje do większości materiałów elewacyjnych – tynku, betonu architektonicznego, drewna. Harmonijną całość tworzy szczególnie w zestawieniu z jasną, kontrastową elewacją. Dom z takim pokryciem najlepiej prezentuje się na otwartych przestrzeniach, gdzie wyeksponowana jest cała bryła.

Antero Tenhunen

Antero Tenhunen

Oryginalnie wygląda dach kryty blachą płaską w kolorze białym. To doskonały wybór, gdy połacie mają znaczną powierzchnię. Jasny kolor pokrycia sprawi, że duży dach nie będzie przytłaczał bryły domu.

Ciekawy efekt można uzyskać zestawiając gładką powierzchnię dachu z fakturą tynku lub drewna. Blacha płaska dobrze współgra z elewacją skomponowaną horyzontalnie, której poziomy układ podkreślają bonie, podłużne okna lub dekoracyjne pasy. Blacha płaska jest także doskonałym uzupełnieniem elewacji z cegły czy kamienia, gdzie wyraźny jest rysunek muru – neutralna, duża powierzchnia dachu – staje się tłem dla bogatej faktury elewacji.

Ruukki

Ruukki

Atutem blachy płaskiej jest lekkość optyczna. Dlatego doskonale współgra z modnymi dużymi przeszkleniami, zwykle usytuowanymi od południa i południowego-zachodu. Wówczas kolor pokrycia warto dopasować do aluminiowych profili przeszkleń i drzwi zewnętrznych.

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ