Home / Budowa  / Dachy i rynny  / Jaka dachówka ceramiczna?

Jaka dachówka ceramiczna?

Spread the love

Wybór odpowiedniej dachówki ceramicznej nie jest łatwy. Jej kolor, stopień połysku odporność na zabrudzenia zależy od wykończenia powierzchni.

Połać gotowego dachu wygląda zupełni inaczej niż 1 m2 ekspozycji w hurtowni materiałów budowlanych. Dlatego szukając modelu dachówki ceramicznej, najlepiej oglądać wykonane z niej pokrycie. Pozwoli nam to w pełni ocenić jej wygląd (kształt, kolor). Będziemy mieli pewność, że odpowiada naszym oczekiwaniom i pasuje do stylu domu.

Wienerberger

Wienerberger

Wybierając dachówkę ceramiczną dobrze jest wziąć pod uwagę usytuowanie domu, zwłaszcza gdy znajduje się on w pobliżu lasu lub wśród wysokich drzew. Ze względu na to warto dopasować sposób wykończenia powierzchni dachówek – naturalną lub szkliwioną. Dzięki temu dach będzie bardziej odporny na zabrudzenie. Od tego zależy też kolor wybranego modelu dachówki.

Braas

Braas

Dachówka ceramiczna w kolorze naturalnym jest ceglastoczerwona. Taką barwę zawdzięczają związkom żelaza zawartym w glinie, z której się je wykonuje. Im większa zawartość tych związków, tym naturalny czerwony kolor jest intensywniejszy. Aby uzyskać inne kolory niż naturalny, dachówki przed wypaleniem powleka się dodatkową warstwą – angobą lub glazurą, która nadaje ich powierzchni większą gładkość, a czasami także połysk.

Wienerberger

Wienerberger

Angoba to powłoka, która jest mieszaniną szlachetnych glinek oraz różnego rodzaju tlenków metali i niemetali. Ich zadaniem jest nadanie powierzchni dachówki odpowiedniego koloru. Z kolei zawartość tlenków szkłotwórczych decyduje stopniu połysku. W zależności od ich zawartości można uzyskać angoby matowe lub błyszczące zwane również angorami szlachetnymi.
Glazura powstaje przez nakładanie na powierzchnie dachówki specjalnie przygotowanego szkliwa tworzonego przez różne krzemiany lub boro krzemiany i dodatki modyfikujące. Konkretny kolor glazury – podobnie jak angoby – powstaje przez modyfikowanie odpowiednimi tlenkami barwiącymi.
W procesie wypału pod wpływem wysokiej temperatury powłoki z angoby i glazury nierozerwalnie wiążą się z powierzchnią dachówek ceramicznych. Najważniejszą różnicą pomiędzy angobą a glazurą jest to, że w tych ostatnich prawie wcale nie wykorzystuje się gliny. Mają one za to bardzo dużo szkła, więc powłoki, które tworzą są najbardziej błyszczące i gładkie. Dzięki temu dachówka ceramiczna jest bardziej odporna na zabrudzenia.

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
1 KOMENTARZ
  • Monik 21 lutego 2018

    Cieszę się, że nie macie żadnych wątpliwości co do dachówki ceramicznej. Jeśli chodzi o markę to zdecydowanie Roben – ma sporo kolorów i wzorów, no i jakość jest nieporównywalnie wyższa od pozostałych.

DODAJ KOMENTARZ