Home / Budowa  / Elewacje  / Drewniane elewacje

Drewniane elewacje

Spread the love

Drewno jest chętnie stosowane przez architektów do wykończenia elewacji. Zyskują one dzięki niemu ciekawy wygląd, a czasem także poprawiają proporcje bryły.

Niepowtarzalność rysunku i koloru sprawia, że drewno prezentuje się na elewacji wyjątkowo efektownie i szlachetnie. Decydując się na takie rozwiązanie trzeba umiejętnie dobrać jego gatunek.
Na zewnątrz drewno jest narażone na szczególnie trudne warunki. Nie każdy rodzaj drewna jest tak samo odporny na szkodliwe działanie słońca, deszczu, śniegu, niskiej i wysokiej temperatury. Od naszego wyboru będzie zależało to, jak długo elewacja będzie wyglądała efektownie.

EBM

EBM

Jeżeli nie chcemy wymieniać drewna co kilkanaście lat, wybierzmy takie, które dobrze zniesie duże wahania temperatury, nasłonecznienie i opady. Najlepsze pod tym względem są niektóre gatunki egzotyczne: cedr kanadyjski, modrzew syberyjski, świerk skandynawski, okoume, meranti, bangkirai, tatajuba. Zawierają one substancje oleiste, które chronią je przed działaniem grzybów i owadów.
Na drewniane elewacje stosuje się także stabilną i twarde gatunki europejskie – sosnę karelską i modrzew syberyjski. Z krajowych rodzajów modrzew i dąb najlepiej zniosą warunki na zewnątrz.

Antero Tehunen

Antero Tehunen

Elewacja z elementami z drewna podkreśla nowoczesny charakter domu. Dla wyglądu elewacji ważne są wymiary elementów z drewna. Wąskie deszczułki nadadzą bryle lekkości, grubsze – masywności. Ich poziome ułożenie może optycznie obniżyć bryłę domu, pionowe doda jej strzelistości.
Wybierając drewno na elewację trzeba wziąć pod uwagę również jego kolor. Ma on duże znaczenie dla estetyki „opakowania” domu. Powinien być dopasowany do barw pozostałych materiałów zastosowanych na elewacji oraz pokrycia dachu, stolarki okiennej i drzwiowej. Pięknym wykończeniem szczegółów możemy nadać domowi indywidualny charakter i zintegrować go z otaczającym krajobrazem.

DLH

DLH

Najczęściej drewnem wykańcza się nie całą elewację, lecz tylko wybrane jej fragmenty. Na pozostałej części ścian zewnętrznych zwykle stosuje się tynk. Z drewnem doskonale komponują się także inne materiały – cegła, kamień, czy klinkier.
Ogromną popularnością cieszą się obecnie drewniane elewacje utrzymane w klimacie ascetycznej elegancji, dla kontrastu przełamane elementami okładziny drewnianej. Takie zróżnicowanie faktur pomaga wyeksponować detale, ociepla wygląd i nadaje lekkości. Dzięki naturalnej urodzie drewna, nawet najprostsza bryła zyskuje na atrakcyjności.

Więcej na ideadomu.pl

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ