Home / Instalacje  / Ogrzewanie  / Zestaw narzędzi do przygotowywania drewna do kominka

Zestaw narzędzi do przygotowywania drewna do kominka

Spread the love
Jaka siekiera do rozłupywania pieńków?
Fiskars


Do przygotowania drewna na opał czy rozłupywania pni polecane są przede wszystkim siekiery rozłupujące. Jest to głównie związane z konstrukcją ich głowicy. Na przykład siekiery rozłupujące Fiskars czwartej generacji X posiadają specjalnie profilowaną głowicę, ostrzoną pod kątem 35o, ułatwiającą rozbijanie drewna o różnych strukturach już przy pierwszym uderzeniu. Narzędzia te są lekkie, co wpływa na komfort pracy. Ponadto antypoślizgowy trzonek i idealne wyważenie zapewniają bezpieczeństwo pracy bez ryzyka utraty kontroli nad narzędziem. Dodatkowo pomarańczowa osłona ułatwia przechowywanie i przenoszenie produktu.


Nie tylko siekiery

Kompletując zestaw do obróbki drewna warto zaopatrzyć się również w odpowiedni produkt, który pomoże nam przy podnoszeniu i przenoszeniu pni, jak np. Capina XA2 WoodXpertTM. To narzędzie lekkie, ergonomiczne, posiadające najwyższą jakość ostrzy. Z pewnością ułatwi nam pracę i zmniejszy wysiłek związany z dźwiganiem pni. Doskonałym uzupełnieniem zestawu będzie ostrzałka do siekier i noży XsharpTM.

Pamiętaj o właściwym doborze siekiery


Dobór właściwej siekiery jest bardzo ważny, nie tylko ze względu na komfort pracy, lecz przede wszystkim bezpieczeństwo. Gdy siekiera ma zbyt ciężką głowicę lub za długi trzonek istnieje ryzyko, że podczas zamachu stracimy nad nią pełną kontrolę. Możemy też nabawić się kontuzji. Jeśli natomiast odpowiednio dobierzemy narzędzie wówczas mamy gwarancję, że rozbicie pieńka nastąpi już w pierwszym uderzeniu.


Dobór siekiery w dwóch krokach


Najważniejsze przy doborze siekiery są dwa testy, które warto wykonać, aby być pewnym, że wybraliśmy odpowiedni produkt dla siebie. To test długości i test wagi. Wykonuje się je w bardzo prosty sposób. W przypadku testu długości – należy chwycić siekierę przy samej głowicy i ułożyć ją wzdłuż wyciągniętej ręki. Jeśli koniec trzonka sięga naszej pachy, oznacza to, że siekiera jest zbyt długa.

Natomiast test wagi polega na chwyceniu siekiery za końcówkę trzonka i pozwoleniu, aby luźno wisiała. Następnie należy unieść siekierę do pozycji pionowej używając jedynie siły nadgarstka, traktując łokieć jak dźwignię. Jeśli nie można unieść siekiery w ten sposób to sygnał, że jest źle dobrana i trzeba sięgnąć po mniejszy rozmiar.

Jeśli wiemy już jaki rodzaj siekiery wybrać oraz na co zwrócić uwagę przy jej wyborze czas na zakupy. A wybór siekier na rynku jest szeroki. Bogatą ofertę prezentuje firma Fiskars, która posiada czwartą generację siekier X, w różnych rozmiarach dopasowanych dla każdego.

Orientacyjna cena detaliczna:
– siekiery rozłupujące od 180 zł

Źródło: Fiskars Polska

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ