Home / Projekty domów  / Domy z poddaszem użytkowym  / Nowoczesny dom w tradycyjnej zabudowie

Nowoczesny dom w tradycyjnej zabudowie

Spread the love

Projektując ten dom architekci starali się spojrzeć nieco inaczej na tradycyjną zabudowę jednorodzinną.

Chcieli stworzyć formę nowoczesną ale również wpisującą się w tradycyjną zabudowę. Zdecydowali się na kształt dachu z kalenicą równolegle do krótszego boku bryły domu. Dzięki temu uzyskali kameralną, o pawilonowej skali, zabudowę od strony frontowej domu.

Zadaszenie nad wiatą garażową płynnie przechodzi we wcięcie w bryle mieszczące główne wejście od domu podkreślając wrażenie horyzontalności i kameralności. Również od strony ogrodu dach obniża się do poziomu około 3 m tworząc przyjemną, ludzką skalę.

Wnętrze domu podąża za formą. kompozycja opiera się na osi prowadzącej od drzwi wejściowych równolegle do dłuższej elewacji . Przechodzimy przez niski wiatrołap i dostajemy się do wysokiej przestrzeni holu ze schodami i galerią prowadzącą do sypialni na piętrze. Odwracając głowę w lewo widzimy wysokie okno a za nim istniejące drzewo – kilkudziesięcioletni dąb. Dalej przechodzimy pod zawieszoną pod dachem bryłą piętra mieszczącą sypialnia z łazienką i znów wychodzimy na wysoką przestrzeń pokoju dziennego połączonego z otwartą kuchnią przykrytymi skośną płaszczyzną dachu.

Patrząc na wprost od wejścia cały czas widzimy ogród poprzez przeszklenie oraz kadrujący otwór w elewacji. Taras wcina się w przestrzeń dzienną tworząc płynne przejście pomiędzy wnętrzem domu a ogrodem. Architekci chcieli aby bryła domu ukryła się pośród drzew. W tym celu wybrali ciemny kolor elewacji oraz dachu, Elewacja z pionowych desek malowanych na czarno daje wrażenie spatynowania, postarzenia, wrośnięcia w krajobraz. Kompozycja okien jest wynikiem potrzeb wnętrza.

Na parterze wysokie przeszklenie od strony tarasu. Pozostałe okna z podokiennikami mieszczącymi siedziska. Na piętrze większe okno znajduje się w sypialni od strony ogrodu ze względu na widok i brak sąsiedztwa. W drugiej sypialni mniejsze okna ze względu na bliskość sąsiedniej działki. Pionowe przeszklenie wynika z otwarcia widokowego na istniejące drzewo. Dom w założeniu jest prosty i ekonomiczny. Konstrukcyjnie jak i funkcjonalnie osiągnięto maksimum efektu jak najprostszymi środkami.

Źródło: www.exterio.pl

Exterio
Exterio
Exterio
Exterio
Exterio
Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ