Home / Idea domu  / Wnętrza bez ścian działowych

Wnętrza bez ścian działowych

Spread the love

Bardzo często w strefie dziennej na parterze domu nie ma ścian działowych. Efektem jest jasne, przestronne wnętrze. W jaki sposób to uzyskać?

Otwarta strefa dzienna to przestrzeń, w której znajdują się miejsca o różnym przeznaczeniu. Dość często zdarza się, że chcemy je ze sobą połączyć w jedną całość. To ułatwia domownikom wspólne spędzanie czasu i sprawia, że wnętrze domu staje się bardziej przestronne. Nie jest to jednak łatwe ze względu na konstrukcję domu. Zwykle wymaga to usunięcia ścian nośnych i działowych. Najłatwiej wyeliminować „przeszkodę” ze ściany działowej. Jej zadaniem jest tylko dzielenie pomieszczeń. Zdecydowanie trudniej pozbyć się ściany nośnej, ponieważ jej zadaniem jest dodatkowo podparcie stropu. Można ją jednak zastąpić innym elementem konstrukcyjnym, na przykład słupem. Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie, ponieważ może się okazać, że taki słup będzie postawiony w centralnym punkcie wnętrza.

Oknoplus

Oknoplus

W miejscu przebiegu ściany nośnej najsensowniej jest więc wykonać podciąg. To belka, która będzie stanowić podparcie stropu. Musi być ona wystarczająco mocna, aby się nie ugięła pod wpływem obciążeń przekazywanych od góry. Dlatego o takim „zastępstwie” musi zdecydować konstruktor. Taka zamiana musi być też uwzględniona w projekcie lub poprawce do projektu.

Najlepiej byłoby, gdyby po połączeniu pomieszczeń w jedno sufit nad całym wnętrzem był gładki. Podciąg nie może więc wystawać. Ukrycie go w grubości stropu stanie się możliwe, jeśli wysokość belki będzie równa grubości stropu (tak jest na przykład w stropach monolitycznych). O tym, czy podciąg jest grubszy niż strop, decyduje wielkość jego przekroju. Ważny jest również rodzaj stropu, ponieważ nie w każdym będzie to możliwe. Najłatwiej jest ukryć podciąg w stropach monolitycznych (żelbetowych) i w stropach gęsto żebrowych Akermana, trudniej – w najpopularniejszych stropach gęsto żebrowych Teriva. Gdy jedynie poszerzany jest przejście pomiędzy pomieszczeniami, zamiast podciągu czasem wystarczy nadproże żelbetowe lub z belek stalowych. W ścianie konstrukcyjnej nadproże powinno mieć większy przekrój, ponieważ musi utrzymać ścianę, oparty na niej strop i obciążenia z wyższych kondygnacji.

Nie zawsze jednak da się ukryć elementy konstrukcyjne – podciągi i nadproża. Mogą się one jednak okazać bardzo pomocne w kształtowaniu wnętrz, ponieważ wyznaczą naturalne podziały na strefy. Z nadproży i podciągów w loftowych wnętrzach można przy odrobinie fantazji uczynić główny element wystroju, który organizuje całą przestrzeń i nadaje jej oryginalny, niepowtarzalny charakter.

 

 

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ