Home / Budowa  / Szklane dachy

Szklane dachy

Spread the love

Okna połaciowe dają wiele sposobów doświetlenia wnętrz pod dachem stromym. Nie tylko można je umieścić w różnych częściach połaci, ale także wykonać z nich duże przeszklenia.
Producenci podają, że najczęściej kupujemy okna dachowe o wymiarze 78 x 140 cm. Powodem jest nie tylko cena, ale także łatwy montaż. Takie okno bez problemu mieści się między krokwiami w najpopularniejszych rodzajach więźb – krokwiowo-jętkowej i płatwiowo-kleszczowej. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby przeszklić większą część połaci dachu.

Fakro

Fakro

Możemy do tego wybrać okna o dużych wymiarach. Największe obecnie okna dostępne „od ręki” mają wymiary 160 × 134 cm i 94 × 255 cm (to drugie po otwarciu zmienia się w mały balkon). Na specjalne zamówienie producenci mogą wykonać nieotwierane okno o szerokości 134 cm i wysokości 206 cm. Będzie ono jednak droższe i – ze względu na indywidualną produkcję – trzeba będzie na nie poczekać. Na szczęście jest jeszcze jedna opcja uzyskania dużych przeszkleń w dachu – wystarczy połączyć ze sobą mniejsze okna.
Łączenie w zestawy
Choć okna dachowe łatwo zamontować nawet w gotowym dachu, to najlepiej, gdy duże przeszklenia są uwzględnione już w projekcie domu. Od więźby dachowej – jej wymiarów i wytrzymałości – zależy to, ile okien dachowych będzie można ze sobą połączyć. Gdy chcemy zamontować większą liczbę okien podczas wykonania dachu, powinniśmy naszą decyzję skonsultować z konstruktorem. Tylko on może zdecydować na podstawie stosownych obliczeń, czy potrzebne będą wzmocnienia.

Okna połaciowe można połączyć w jeden zestaw, rozbudowując przeszklenie poziomo, pionowo lub schodkowo (w każdym rzędzie inną liczbę). W poziomie okna muszą mieć taką samą wysokość, a te w pionie – identyczną szerokość.
Oprócz tego można łączyć tylko okna o tej samej grubości ościeżnicy, a do ich montażu są potrzebne specjalne kołnierze uszczelniające, dobrane nie tylko do konfiguracji okien, ale także do rodzaju pokrycia. Bardzo ważne jest również ustalenie, czy okna mają być wyposażone w rolety zewnętrzne. Między takimi powinien być pozostawiony odstęp około 25 cm.

Velux

Velux

Poza standardowymi oknami w przeszkleniach dachu można wykorzystać elementy doświetlające – naświetla górne i dolne (o różnych kształtach), pionowe okna fasadowe montowane w ścianach kolankowych, okno-balkon, łączenie okien po przeciwnych stronach kalenicy albo okno panoramiczne, z przesuwanymi na bok skrzydłami.

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ