Home / Projekty domów  / Domy z poddaszem użytkowym  / Prosty dom z ciemną elewacją

Prosty dom z ciemną elewacją

Spread the love

Czarny dom to budynek położony w otoczeniu lasu, z dala od gęstej zabudowy miejskiej. Kształt oraz forma budynku wynika ściśle z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który w sposób precyzyjny określa dopuszczalną powierzchnię zabudowy, kształt w rzucie poziomym, rodzaje, spadki dachów, liczbę kondygnacji oraz dopuszczalne materiały wykończenia zewnętrznego. W efekcie owych ograniczeń powstał dom o prostej konstrukcji i bardzo czytelnym układzie funkcjonalnym.

 Trzonem całego budynku jest kominek, który ulokowany jest w centralnej części domu. Lokalizacja kominka zapewnia dostęp do niego zarówno z przestronnego salonu jak i jadalni/kuchni. Oba te pomieszczenia zwieńcza skośny sufit odpowiadający zadaszeniu budynku. Oddzielenie kuchni z jadalnią od salonu następuje poprzez ścianę, która nie biegnie do pełnej wysokości pomieszczenia. Dzięki takiemu zabiegowi mamy wrażenie przebywania w jednej dużej przestrzeni choć wyraźnie rozdzielonej.

 Skrzydła boczne budynku stanowią część nocą (3 sypialnie). Przy głównym wejściu do budynku zlokalizowano gabinet do pracy, przewidziano 2 łazienki (po jednej na skrzydło) oraz pomieszczenie gospodarcze służące również jako pralnia.

Przy budynku przewidziano zadaszone miejsce na drewno kominkowe oraz ścianę oddzielającą południowy taras od działki sąsiada. Ściana ta sprawia wrażenie przesuniętej z głównej bryły budynku, wydzielając tym samym intymne miejsce do wypoczynku.

Powierzchnia użytkowa: 170,78 m2

Architektura: Piotr Kluj, Paweł Litwinowicz

Źródło: Kluj Architekci  https://www.klujarchitekci.pl/

Kluj Architekci

Kluj Architekci

Kluj Architekci

Kluj Architekci

Kluj Architekci

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ