Home / Instalacje  / Piece wolno stojące – kozy grzewcze

Piece wolno stojące – kozy grzewcze

piece wolno stojące kozy
Spread the love

Innowacyjne, zachwycające designem i funkcjonalnością piece wolno stojące traktowane są nie tylko jako źródło ciepła, ale i jako ciekawy element wykończenia wnętrz. Dopracowana w szczegółach zewnętrzna obudowa wpływa na walory estetyczne urządzeń, a odpowiednie rozwiązanie znajdą dla siebie zwolennicy zarówno stylu tradycyjnego, jak i nowoczesnego. Obok względów estetycznych ważnym kryterium wyboru powinna być moc nominalna urządzenia.

Kozy, piece wolno stojące, piece kominkowe – to określenia zamienne stosowane w odniesieniu do urządzeń, które traktowane są jako wspomagające główne ogrzewanie domu. Często stanowią alternatywę dla kominków, jednak w odróżnieniu od nich nie wymagają wykonania obudowy. Piece wolno stojące to dziś zamknięte, szczelne palenisko dostosowane do bezpiecznego spalania drewna, brykietów lub peletów. Wykonuje się je z żeliwa lub ze stali.

piece wolno stojące

Invicta

Piece żeliwne, w odróżnieniu od stalowych, charakteryzują się tym, że dobrze akumulują ciepło. Urządzenie wolniej nagrzewa się, ale ciepło trzyma jeszcze długo po wygaśnięciu ognia. Możliwość wykonania w żeliwie zdobień sprawia, że piece nabierają stylowego, dekoracyjnego charakteru. Z tego też względu idealnie komponują się z wnętrzami utrzymanymi w stylu klasycznym, rustykalnym. Celem podkreślenia tradycyjnego wyglądu kozy szklane drzwiczki zastępuje się drzwiczkami wykonanymi z tego samego materiału, z jakiego wykonana jest obudowa.

Piece stalowe są zdecydowanie lżejsze. Jednak nie mają takiej zdolności akumulowania ciepła. Szybko nagrzewają się i szybko oddają ciepło. Celem zwiększenia walorów grzewczych montuje się płyty szamotowe. Urządzenie wyposażone w takie rozwiązanie wolniej się nagrzewa, a ciepło utrzymuje się jeszcze długo po wygaśnięciu ognia. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie płyt z wermikulitu. Piece wolno stojące ze stali zwracają uwagę prostą, oszczędną formą. Smukła sylwetka stalowego korpusu oryginalnie prezentuje się we wnętrzach minimalistycznych, nowoczesnych.

piece wolno stojące

Austroflamm

Decydując się na zakup pieca, pod uwagę należy wziąć jego moc nominalną. Zapotrzebowanie na moc nominalną w przypadku pomieszczenia dobrze izolowanego o powierzchni 10 m2 i wysokości około 2,5 wynosi 1 kW. Do ogrzania wnętrza o powierzchni około 40-50 m2 wystarczy zatem urządzenie o mocy 2-4 kW. Niewłaściwie dobrane urządzenie pod względem parametrów technicznych może dawać efekt przegrzania pomieszczeń.

Nowoczesne piece wolno stojące są dopracowanymi w każdym szczególe urządzeniami, zarówno pod względem wzorniczym, jak i parametrów technicznych. Na zwiększenie sprawności i wydajności pieca wpływ ma elektroniczne sterowanie procesem spalania. Efektywność urządzenia poprawia także system dopalania spalin. Pojemne pojemniki na popiół, duże drzwiczki wyposażone w funkcjonalny mechanizm otwierania i zamykania klik-klak, oraz szyby łatwe do utrzymania w czystości sprawiają, że piece wolno stojące są ciekawą alternatywą dla innego rodzaju urządzeń grzewczych. Na ich korzyść przemawia także mniej pracochłonny montaż.

piece wolno stojące

Godin

piece wolno stojące

Hergom

piece wolno stojące

Austroflamm

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ