Home / Idea domu  / Jaką pompę ciepła wybrać?

Jaką pompę ciepła wybrać?

Spread the love

Pompy ciepła zalicza się do odnawialnych źródeł energii. Urządzenia te do ogrzewania domu i przygotowania wody do mycia wykorzystują  energię cieplną z otoczenia czyli gruntu, wody lub powietrza, zatem jaką pompę ciepła wybrać?

Pompy ciepła najczęściej polecane są tym użytkownikom, którzy nie mają dostępu do gazu z sieci a zależy im bezobsługowym systemie grzewczym. Zaletą pomp ciepła są też niskie koszty eksploatacji, ale nakłady jakie trzeba ponieść na ich zakup dość wysokie.

Wydajność systemu z pompą ciepła zależy od różnicy pomiędzy temperaturą gruntu, wody lub powietrza (określanego jako dolne źródło ciepła), a temperaturą wody w instalacji grzewczej (górne źródło ciepła). Im mniejsza jest ta różnica, tym większa sprawność całego układu grzewczego.

Junkers

Junkers

Do wyboru mamy:

pompę gruntową – pobiera ciepło poprzez system rur ułożonych w ziemi albo w sposób poziomy albo pionowo – w kilku odwiertach. Pierwsze rozwiązanie jest proste w wykonaniu, ale wymaga dużej działki, a do tego grunt nie może być suchy – musi być odpowiednio  nasycony wodą, aby akumulować ciepło. W drugiej opcji zakres prac ziemnych jest znacznie mniejszy, gdyż wystarczy zrobić najczęściej 2-3 odwierty o głębokości  od 30 do 100 m, do czego jednak potrzebny jest specjalistyczny sprzęt;

pompę powietrzną – wykorzystuje ciepło w otaczającym nas powietrzu. Najnowsze modele mogą działać nawet wtedy, gdy na dworze temperatura wynosi –minus 25oC. Niestety wówczas sprawność pompy znacznie spada. Dlatego najczęściej łączy się ją z dodatkowym źródłem ciepła – mogą to być grzałki elektryczne lub kominek z płaszczem wodnym.

pompę wodną – czerpie ciepło z wody gruntowej. Pomimo jej wysokiej sprawności, stosuje się ją rzadko. Ma to związek z tym, że chociaż początkowo woda gruntowa ma stałe parametry, to z czasem mogą ulec one ulec zmianie. Jeśli w wodzie pojawi się żelazo, dochodzi m.in. do uszkodzenia urządzenia na skutek „zarastania” wymiennika ciepła.

Pompy ciepła można montować zarówno w nowym, jak i modernizowanym domu. Zawsze jednak dobór tych urządzeń należy powierzyć doświadczonemu fachowcowi, który uwzględni m.in. straty ciepła w budynku, rodzaj przewidywanego lub już użytkowanego systemu grzewczego (np. wodne ogrzewanie podłogowe czy tradycyjne grzejniki) oraz możliwości czerpania ciepła z otaczającego dom środowiska.

Stiebel Eltron

Stiebel Eltron

Viessmann

Viessmann

więcej ideadomu.pl

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
9 komentarzy
  • Warty 19 lipca 2016

    Ja przy remoncie miałem wsparcie od a-pic.pl, wybrałem rozwiązanie z pompą ziemia-woda, czyli gruntową, instalacja nie była wcale zbyt droga,i, chociaż zimy już są dość łagodne, to cieszę się z takiego porządnego, stabilnego rozwiązania. Dom jest bardziej niezależny i samowystarczalny. 😉

  • kajuta 14 września 2016

    no proszę, ja też mam pompę od a-pic 🙂 Mogę polecić, bo zapłaciliśmy niedużo a wszystko działa jak należy :))

  • jerzy 21 października 2016

    U nas sprawdza się Water Furnace, amerykańska pompa kupiona w Ecothermie. W tym roku już 3 lata będą jak ją mamy.

    • Staszek 31 października 2016

      Czy chodzi o firmę Ecotherm z Warszawy – Pana Romanowicza z ulicy Pilchowickiej? (pytam bo widziałem kilka firm w google o tej samej nazwie – a ta chyba ma stronę versatech.pl?) Znajomy mocno polecał – podobno są to świetni fachowcy z wieloletnią tradycją na rynku budowlanym. Jak udała się instalacja, jak koszty? Można zaufać skoro już 3 lata korzystasz? Z góry dzięki za wszelkie informacje

      • Beno 21 listopada 2016

        Tak, to jest właśnie ta firma – link do strony jest nieco inny (http://www.versatech.pl/) niż sama nazwa firmy. Co prawda może nie jest bardzo rozreklamowana, ale usługi mają na bardzo wysokim poziomie. Są na rynku od wielu lat i pomagają w instalacji pomp ciepła szczególnie osobom, które nie są biegłe w temacie. A nie ma co łapać pierwszej lepszej firmy, która wciśnie byle droższy sprzęt. Tu jest uczciwie i solidnie.

    • Roman 29 grudnia 2016

      Popieram komentarz – również jesteśmy zadowoleni z usług firmy Ecotherm – w szczególności polecam Pana Romanowicza (właściciela) – świetny fachowiec.
      Doradzono nam instalację pompy ciepła Waterfurnace w połączeniu z wentylacją z odzyskiem ciepła – rekuperacją. Nigdy wcześniej nie widziałem żeby w domu było tak świeże powietrze w odpowiedniej temperaturze niezależnie od pory roku.
      Byliśmy sceptycznie nastawieni wobec rozwiązania typu woda-powietrze, ale decyzja była bardzo dobra – oszczędzamy, nie musieliśmy instalować klimatyzacji, a przede wszystkim wodnego ogrzewania podłogowego.
      Po wszystkim przeprowadziliśmy badania termowizyjne i wyszły doskonale – nie było żadnych strat ciepła.

  • Andrzej 26 stycznia 2017

    Mam pompę od Pana Romanowicza 21 lata już pracuje. Model Waterfurnace Premier 2 – 14 kW. Super sprawa.
    Ciekawe, ile jeszcze ona wytrzma. Chciałbym wymienić na nowszy model np: 7 Series – 700A11 . Musze dowiedzieć się jaka cena jest takiej pompy.i czy się warto. Może już ktoś ma taką?

    • Włodek 1 sierpnia 2017

      21 lat? kawał czasu – jak oceniasz pompę? Czy były jakieś problemy w trakcie eksploatacji?
      Z tego co widzę na stronie Ecothermu (http://www.versatech.pl/pl/waterfurnace.html) to mają już kompletnie inne modele
      Co skłoniło Cię do wykorzystania akurat modelu firmy waterfurnace?
      Pan Romanowicz polecał te pompy jako niezawodne, ale nie spodziewałem się że jest ktoś kto tyle lat używa. Wszyscy straszą że 10-15 lat i pompa do wymiany.

      • Andrzej 25 lutego 2018

        Ja nie wybierałem kupiłem dom z tą pompą.
        Awarie które były:
        – uszkodzenie pompy cyrkulacyjnej. Wymieniłem na LFP ECO – 200zł
        – stycznik zaczął głośno pracować (sam wymieniłem koszt około 100zł)

        Pompy te w Kanadzie już pracują nawet 30 lat.
        Co ważne pompa jest tak prosta w budowie , że można ją za niewielkie koszty naprawić.
        Próbowałem się dowiedzieć ile kosztuje naprawa sprężarki (3000-4500zł) płyta główna około 500USD + opłaty, wentylator to koszt około 7000zł. Jak ktoś techniczny to połowę rzeczy sam zrobi. Tylko wymiana sprężarki wymaga sprzętu specjalistycznego. Tak wiec jest to sprzęt na lata.

DODAJ KOMENTARZ