Projekt domu w Olkuszu został oparty o te charakterystyczne cechy działki. Celem jego było maksymalne wykorzystaniu walorów widokowych oraz, z uwagi na lokalizację wjazdu na działkę, wytworzenie klarownego rozdziału funkcjonalnego pomiędzy strefą podjazdu, a ogrodem.
Dzięki znacznemu spadkowi terenu, wydrążony w terenie podjazd, pełniący głównie funkcję wejściową i parkingową, zaprojektowano o kondygnację niżej w stosunku do zasadniczej części domu. Tym samym wejście do budynku znajduje się na poziomie wjazdu na działkę , natomiast strefa dzienna wraz z sypialniami jest otwarta na ogród, który nabrał czysto rekreacyjno – widokowego charakteru.
W części wjazdowej na poziomie drogi, znajduje się strefa wejściowa z garażem, pracownią oraz pomieszczeniem kotłowni. Otwarta klatka schodowa prowadzi na kondygnację powyżej, która tworzy zasadniczą część budynku. Zlokalizowana w zachodniej części wydłużonego rzutu część dzienna otwiera się na widok na stare miasto Olkusza i jednocześnie na południowy ogród. W pozostałej części domu wydzielono strefę prywatną, wraz z sypialnią rodziców i dzieci
Projekt czerpie z lokalnych tradycji budowlanych. Typowa, dla obszaru Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, bryła zasadniczej części w formie domu z dwuspadowym dachem oraz wykorzystanie naturalnych, lokalnych materiałów jak kamień wapienny jako okładziny ścian w części wjazdowej, w naturalny sposób wpisuje projektowany budynek w istniejący kontekst i mocno osadza go w krajobrazie regionu.
Autorzy: Magdalena Tokarska, Piotr Tokarski
Źródło: TOKARSKI TOKARSKA ARCHITECTURE TEAM http://ttat.pl/
ku do zasadniczej części domu. Tym