Home / Wnętrza  / Aranżacje  / Mokotowskie mid-century modern

Mokotowskie mid-century modern

Tekst: Dorota Łaski-Hamerlak. Zdjęcia: Ewelina Ozdoba, Ewa Kaplarczyk
80-metrowego mieszkania
Spread the love

Architektki Ewelina Ozdoba, Daria Asadchaya oraz Agnieszka Wnukowicz współtworzące pracownię KRES Architekci zaprezentowały efekty przemiany 80-metrowego mieszkania na warszawskim Mokotowie.

Projekt Scandi powstał dla małżeństwa z dwoma pupilami: kotem oraz psem. Mieszkanie o powierzchni ok. 80 m kw. składa się z sypialni, pokoju gościnnego, łazienki, toalety, garderoby oraz otwartej przestrzeni dziennej: hallu, kuchni oraz salonu z jadalnią.

– Głównymi założeniami przy projektowaniu było maksymalne wykorzystanie istniejącej przestrzeni tak, by była ona zarówno estetycznie dopasowana do minimalistycznej stylistyki, jaką cenią sobie inwestorzy, jak i praktyczna w funkcjonowaniu na co dzień, przy wykorzystaniu całego jej potencjału. W związku z tym, że pasją właścicieli są podróże, zależało nam na stworzeniu miejsca, w którym można się wyciszyć oraz odpocząć, przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności i praktyczności pod kątem zwierząt – podkreśla Ewelina Ozdoba.

Aby móc przystąpić do stworzenia aranżacji układ mieszkania składającego się z sypialni, pokoju gościnnego, łazienki, toalety, garderoby oraz otwartej przestrzeni dziennej łączącej hall, kuchnię oraz salon z jadalnią wymagał najpierw korekty – projektantki zaproponowały wyburzenie ścian działowych pierwotnie zamkniętej kuchni oraz wydzielenie garderoby, będącej jednocześnie charakterystycznym, centralnym punktem całego mieszkania. Przy wyburzeniu natomiast pojawiło się wyzwanie związane z szachtem instalacyjnym, zlokalizowanym centralnie, na samym wejściu do strefy salonu i kuchni. Pomysłem na ten element było pokrycie go płaszczyznami luster w połączeniu z czarnymi, metalowymi szprosami oraz scalenie go z wyspą. Ten zabieg sprawił, że pierwotnie problematyczna forma, zyskała nową jakość. Stając się elementem dekoracyjnym, pokryty lustrami szacht odbija światło i powiększa wizualnie przestrzeń, stanowiąc tło dla codziennego życia toczącego się w mieszkaniu.

80-metrowego mieszkania

By zrównoważyć mocne, linearne formy poszczególnych elementów wnętrza, zestawiono je z formami organicznymi, które się idealnie uzupełniają oraz dodają przestrzeni odrobinę detalu w stylistyce Mid Century Modern. Zaokrąglone narożniki drewnianej zabudowy garderoby są elementem, który powstał już na etapie planowania układu. Organiczną formę przybrało również lustro wiszące w hallu, wisząca konsola znajdująca się przy wejściu oraz stoliki kawowe. Całości dopełniają elementy ze świata sztuki, takie jak duży, przestrzenny obraz w jadalni. W całość przestrzeni perfekcyjnie wpasowała się także miękka kubistyczna sofa, pokryta tkaniną w odcieniu ciepłej, złamanej szarości.

– Aranżacja przestrzeni wykorzystuje naturalne barwy oraz tkaniny w neutralnych kolorach. Miodowe odcienie drewnianych zabudów meblowych połączone zostały z różnymi odcieniami szarości na płytce typu terazzo oraz drewnianą podłogą. W łazience natomiast pojawia się dodatkowa płytka o głębokiej strukturze, którą podkreśla zaprojektowane oświetlenie, nadając jej przestrzenności. Struktury to kolejny z elementów, które były kluczowe przy budowaniu klimatu tego wnętrza. Wszystkie zastosowane ryflowania, lamele, faktury i tkaniny, które pojawiają się w mieszkaniu, dodają przestrzeni jakości oraz ciekawych detali, podkreślanych światłocieniem – dodaje projektantka.

Projekt Scandi to również wysokiej jakości materiały, jak wykonane na zamówienie fornirowane zabudowy z ukrytymi drzwiami i lamelami, frezowane fronty w szafkach wiszących czy zaprojektowana i skonstruowana na cel tej inwestycji wyjątkowa wyspa z przewyższeniem od strony salonu. Ciekawym zabiegiem jest również wykorzystanie minimalistycznego, linearnego oświetlenia w kuchni oraz hallu, w pewien sposób kierującego do strefy dziennej.

Zapisz się do newslettera

d.laski@designalive.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

Komentarze są wyłączone.