Home / Idea domu  / Klimatyzacja na letnie upały

Klimatyzacja na letnie upały

Spread the love

Podczas upałów z pewnością każdy z nas doceni przyjemny chłód domowych wnętrz. Zagwarantuje nam go klimatyzacja.

W słoneczne letnie dni staramy się chronić wnętrza przed upałem zasłaniając okna roletami, żaluzjami czy markizami. Nie zawsze przynosi to oczekiwany skutek. W pomieszczeniach od strony południowej, która jest najczęściej przeszklona i najbardziej nasłoneczniona, temperatura może być nawet wyższa niż na zewnątrz. Trudno wtedy w domu znaleźć wytchnienie nawet w chłodniejsze wieczory. Coraz częściej więc szukamy rozwiązań, które zapewnią nam komfort podczas przebywania w domu w upalne dni. Jednym z nich są klimatyzatory, które pozwolą obniżyć temperaturę o 4-6°C. To w zupełności wystarczy, abyśmy poczuli ulgę.

Na rynku dostępne są różnego rodzaju urządzenia różniące się budową, mocą i sposobem montażu. Działają one jednak na jednej zasadzie: odbierają ciepło z ogrzanego wnętrza i usuwają je na zewnątrz. Do wyboru mamy pojedyncze urządzenia lub cały system.

Centrum Klima

Centrum Klima

Najprostsze są stacjonarne klimatyzatory typu split. Składają się one z dwóch jednostek: wewnętrznej (ściennej, kasetonowej, przypodłogowej, kanałowej) i zewnętrznej. Pierwszą z nich umieszcza się w pomieszczeniu, drugą – wystawia się na zewnątrz domu, zawiesza na ścianie, montuje na dachu lub ustawia na tarasie. Obie części są połączone rurami, którymi płynie czynnik chłodniczy.

Chłód w całym domu zapewnią urządzenia multi split, które dają możliwość podłączenia do jednej jednostki zewnętrznej od 2 do 8 jednostek wewnętrznych. Steruje się nimi za pomocą pilotów – w każdym pomieszczeniu można ustawić czas włączania i wyłączania, a także inną temperaturę z dokładnością do 0,5°C. Bardziej zaawansowane technologicznie są klimatyzatory inwerterowe. Dostosowują one intensywność chłodzenia do zadanej temperatury w pomieszczeniu. W efekcie zużywają mniej prądu.

Najważniejszym parametrem klimatyzatora jest jego moc. Dla pojedynczego urządzenia wynosi ona od 2,5 do 8,5 kW. Trzeba ją jednak umiejętnie dostosować do wielkości pomieszczenia i jego położenia (strony świata, parter, piętro). Ważna jest przy tym także liczba i wielkość okien oraz to, czy są one osłonięte przed słońcem. Im większa liczba urządzeń elektrycznych, tym więcej emitują one ciepła. To oznacza, że należy również je uwzględnić dobierając klimatyzator.

Wybierając konkretne urządzenie, warto zwrócić uwagę na jego klasę energetyczną. Najbardziej energooszczędne mają klasę A+++, najgorsze – D. Nie bez znaczenia jest też głośność podczas pracy. Jednostki wewnętrzne nie powinny wytwarzać hałasu większego niż 50 dB. Zwykle jest to od 19 dB do 40 dB.

Klimatyzatory mają także różne udogodnienia. Większość urządzeń ma zamontowany automatyczny restart, który uruchomi je po chwilowym zaniku prądu. Niektóre modele mają też funkcję cichej pracy w nocy i szybkiego chłodzenia. Wiele urządzeń wyposażonych jest też w filtry oczyszczające powietrze z większości zanieczyszczeń. Można w nich także zamontować filtry specjalistyczne – antybakteryjne (zapobiegające rozwojowi drobnoustrojów, bakterii i pleśni) i plazmowe (usuwające wirusy i alergeny i niwelujące zapach dymu papierosowego).

Daikin

Daikin

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ