Home / Projekty domów  / Domy z poddaszem użytkowym  / Projekt domu dla sportowca

Projekt domu dla sportowca

Spread the love

Każdy, kto żyje sportem i aktywnie go uprawia, ma zupełnie inne wymagania dotyczące projektu domu niż większość inwestorów. Musi się znaleźć w nim miejsce do pływania, ćwiczeń siłowych czy medytacji.

BXBstudio Bogusław Barnaś

BXBstudio Bogusław Barnaś

Dom Podwodny i Stodoła Ćwiczeń – tak architekci nazwali projekt zespołu mieszkalnego o łącznej powierzchni 600 m2, zaprojektowanego specjalnie dla miłośnika sportu i wody  – nurkowania i pływania. Głównym elementem jest tu transparentny basen, umiejscowiony ponad salonem. To  sprawiło, że woda stała się integralnym elementem domu. Dzięki wyniesieniu basenu o długości 23 m na wyższy poziom architekci uniknęli tworzenia bariery pomiędzy domem a ogrodem. Z salonu można wyjść bezpośrednio na taras i dalej do Stodoły Ćwiczeń. W ten sposób udało się stworzyć spektakularny widok z wnętrza strefy dziennej – zarówno na przepiękny krajobraz jak i na wodę, która filtruje światło słoneczne. Przeszklony basen stał się tutaj zadaszeniem tarasu będącego przedłużeniem dwupoziomowego salonu. Basen dostępny jest z górnego tarasu zlokalizowanego na poziomie wejścia i wjazdu do domu. Tutaj zlokalizowany jest garaż oraz strefa nocną – bezpośrednio przyległą do lustra wody, która będzie harmonijnie współgrać z pięknym widokiem.

Basen i dom wzajemnie się przenikają. Woda staje się częścią nie tylko strefy dziennej, kuchni i jadalni, ale również holu wejściowego, układu komunikacyjnego – krętych schodów oraz antresoli, głównej  łazienki, sypialni, kuchni, jadalni a nawet garażu!

BXBstudio Bogusław Barnaś

BXBstudio Bogusław Barnaś

Dom zwieńczony jest minimalistyczną formą samotni – przestrzeni kontemplacyjnej. Jej subtelne wychylenie w stosunku do kierunku domu ma podkreślać nie tylko atrakcyjny widok, ale również stanowić dynamiczną dominantę dla całego zespołu, która formą i materiałem koresponduje ze Stodołą Ćwiczeń zlokalizowaną na przeciwległym końcu działki.

Dodatkową cechą projektu jest możliwość bardzo łatwego zaadoptowania rezydencji do funkcji hotelu mieszczącego 11 apartamentów. Adaptacja ta nie będzie wymuszała ingerencji w konstrukcję domu i układ przeszkleń elewacji. Przebudowy będą wymagać jedynie wewnętrzne ściany działowe.

Dach domu zostanie pokryty systemem solar-slate, który generuje energię porównywalną z energią solarną. Materiałem wykończeniowym nie są panele słoneczne. lecz estetyczna kamienna dachówka. Zostanie również zastosowany sterowany elektroniczne system rastrów. Jeden z nich będzie kontrolował dopływ światła i otwarć widokowych z przeszklonego garażu, natomiast drugi – będzie regulował poziom nasłonecznienia tarasu i salonu.

W bezpośrednim sąsiedztwie tarasu zaprojektowaliśmy zacieniony ogród. Ma on być kolejną ciekawą przestrzenią, formą pośrednią między wnętrzem domu a zewnętrznym ogrodem.

Umiejscowiona na drugim końcu działki Stodoła Ćwiczeń jest obiektem, w którym znajduje się siłownia, sauna, łazienka oraz zewnętrzna balia kąpielowa. Stodoła została zaprojektowana tak, aby przestrzeń siłowni w lecie miała formę otwartej zadaszonej przestrzeni dzięki możliwości zsunięcia aż trzech transparentnych ścian.

BXBstudio Bogusław Barnaś

BXBstudio Bogusław Barnaś

Źródło: BXBstudio Bogusław Barnaś, www.bxbstudio.com

Zapisz

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ