Ogrodzenie jest nie tylko sposobem zabezpieczenia posesji przed ciekawością ludzi. To także element estetyczny, który powinien współgrać z architekturą domu oraz ogrodu. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się wciąż drewniane ogrodzenia, które nie muszą być jednak kojarzone w ustawionymi w równym szeregu sztachetami.
Drewniane ogrodzenia komponują się zarówno z domami w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym. Wszystko zależy od formy, jaką nadamy ogrodzeniu. Na rynku materiałów budowlanych znajdziemy bowiem szereg rozwiązań, od płotów boazeryjnych, poprzez płoty ryflowane, lamelowe, na sztachetowych kończąc. Prosta minimalistyczna forma ogrodzenia idealnie wpiszę się w modernistyczną architekturę domu. W tym przypadku ciekawym rozwiązaniem będzie poziomy układ listew. Natomiast ażurowy układ listew nada lekkości całej konstrukcji. Styl drewnianego ogrodzenia może być również podkreślony słupkami nośnymi. W połączeniu z drewnem dobrze prezentuje się kamień, cegła, również elementy metaloplastyki.
Istnieje również kilka sposobów wykonywania płotów – najbardziej znany i stosowany od pokoleń, to stawianie sztachet, szczebel po szczeblu, obok siebie. Dziś jednak częściej wykonywane są płoty z gotowych modułów, które wystarczy ze sobą połączyć, albo też przymocować do słupów nośnych. To drugie rozwiązanie umożliwia wykonanie drewnianego ogrodzenia samodzielnie. Wykonawcy przydadzą się w sytuacji, gdy będziemy chcieli mieć wykonane bardziej skomplikowane konstrukcje.
Drewno na płoty
Do wykonywania drewnianych ogrodzeń powinno się stosować materiały trwałe, odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią oraz działaniem szkodników. Płoty wykonuje się z drewna dębowego – charakteryzującego się dużą twardością, modrzewiu – cieszącego się ze względu na swoje właściwości. Najczęściej jednak drewniane elementy płotów powstają ze świerku i sosny. To materiały wytrzymałe i łatwo dostępne. Przy budowie drewnianych ogrodzeń nie unika się również stosowania gatunków egzotycznych.
Zabezpieczanie drewna
Drewno, w przeciwieństwie do innego rodzaju materiałów stosowanych do budowy ogrodzeń, jak np. beton, wymaga określonych zabiegów mających na celu jego zabezpieczenie i ochronę. W ofercie producentów chemii do drewna znajdziemy farby, lakiery, impregnaty, bejce, lazury. Najprostszym sposobem zabezpieczenia drewnianych elementów jest pomalowanie ich specjalną farbą, dedykowaną drewnianym elementom znajdującym się na zewnątrz domu. Jednak wówczas musimy się liczyć z całkowitą zmianą naturalnego koloru drewna. Farby są zatem dobrym rozwiązaniem w przypadku, gdy rzeczywiście chcemy nadać ogrodzeniu inny kolor, albo gdy mamy do czynienia ze starym płotem. W przeciwnym wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie lakier, dzięki któremu zachowamy naturalny kolor drewna. Ponadto lakier dobrze zabezpiecza drewno przed działaniem czynników atmosferycznych. Jednak przed nałożeniem powłoki lakierniczej dobrze jest takie drewno zaimpregnować. Dobrze chronią drewno bejce oraz lakierobejce. Zabezpieczają przed grzybami, pleśnią, wilgocią. Zmieniają również kolor drewna. Wybierane są często przez te osoby, które chcą dokonać zmiany koloru drewna, przy zachowaniu jego unikalnej struktury, usłojenia.
Ile kosztuje drewniany płot?
Koszt wykonania drewnianego płotu zależy od wielu elementów. Ważny jest gatunek drewna, specyfika ogrodzenia. Więcej będzie nas kosztować drewno zaimpregnowane metodą ciśnieniową. Do kosztów wlicza się również wykonanie podmurówki czy usadowienie w ziemi słupków. Droższe będzie ogrodzenie, w którym deski osadzone zostały w specjalnych ramach metalowych lub kamiennych. Na ostateczny koszt składa się również wynagrodzenie firmy wykonawczej. Zatem, podając za portalem Kalkulatory Budowlane, całkowity koszt wykonania 30 metrowego ogrodzenia sztachetowego z drewna świerkowego, o wysokości 150 m, z podmurówką będzie kosztował ok. 6210 zł.