Te stosowane od wielu lat konstrukcje na dobre zadomowiły się także w polskiej architekturze. Nie są już jednak tylko solidnym wzmocnieniem murów budynków, lecz stanowią niebanalną dekorację ogrodu.
Ogrodzenia gabionowe stają się coraz popularniejsze. Wśród tradycyjnych ogrodzeń z klinkieru, kutego żelaza wyróżniają się oryginalnością. Mogą być przy tym praktycznym elementem ogrodu. Czym tak naprawdę są? Gabiony to kosze z siatki, które wypełnia się różnymi materiałami. Dawniej – choć w nieco innej formie – stosowano je do wzmacniania murów, skarp i rzecznych nabrzeży.

Redhen
O trwałości gabionów decyduje przede wszystkim siatka. Do jej wykonania stosuje się stal ocynkowanej lub zabezpieczonej powłoką cynkowo-aluminiową. Z niej wykonane są druty o średnicy około 5 mm, które stosuje się do wykonania pionowych podziałów i ceowniki – do poziomych. Elementy te łączy się między sobą przez spawanie, plecenie i zgrzewanie.
Najczęściej gabionom nadaje się kształt prostopadłościanu. Najnowsze modele takich koszy mają wyprofilowane, obłe narożniki. Nie tylko są one bezpieczniejsze, ale także zdecydowanie smuklej wyglądają. Gabiony mogą mieć też ściany o przekroju okrągłym lub nachylone pod różnymi kątami (nazywa się je trapionami).

BLER
Sama siatka nie jest efektowna. Atrakcyjność gabiony zawdzięczają wypełnieniu. Z reguły jest to kamień polny lub łamany, albo też elementy z recyklingu (cegły, szkło lub drewno). Wybierając materiał łatwo wpisać takie ogrodzenie w krajobraz, dopasowując je do otoczenia domu (na przykład kostki brukowej) lub materiałów występujących w krajobrazie (na przykład skał w górach). Warto wykorzystać różnorodność kolorystyczną, która pozwala ułożyć dowolne wzory. Wygląd gabionów dodatkowo można wzbogacić, sadząc bezpośrednio w koszach kwiaty i krzewy. Ciekawie wygląda też szkło podświetlane odporne na zalanie. Wtedy mogą tworzyć modne ostatnio zielone ściany. Dużą zaletą takiego ogrodzenia jest to, że kiedy nam się znudzi, możemy wymienić jego zawartość i stworzyć zupełnie inną kompozycję.

Redhen
Ogrodzenia gabionowe dobrze tłumią hałas, więc sprawdzą się jako bariera dźwiękochłonna. Jest to szczególnie przydatne w ogrodzeniach wzdłuż ruchliwych tras. Gabiony sprawdzą się też jako elewacja domu. Wystarczy obłożyć ściany płaskimi koszami (o grubości około 30 cm) i umocować je solidnie do muru.
Instalacja gabionów nie jest skomplikowana. Do wykonania ogrodzenia potrzebna jest podbudowa z kruszywa i osadzenie w betonowej podstawie (posadowionej w zależności od strefy przemarzania gruntu na głębokości 80-110 cm) słupów stabilizujących gabion. Później montuje się kosze i wypełnia je wybranym materiałem. Cena gabionów jest stosunkowo atrakcyjna. Za ogrodzenie o długości 1 m, w zależności od jego wysokości i grubości, trzeba zapłacić około 100-600 zł.
Więcej inspiracji ideadomu.pl