Home / Projekty domów  / Domy parterowe  / Dom z płaskim dachem w Blankensee

Dom z płaskim dachem w Blankensee

Spread the love
Położenie domu

Dom zbudowano na regularnej działce o powierzchni około 850m2 w niewielkiej wsi w Meklemburgii. Typowa wiejska zabudowa ze stromymi dachami przeważa przy głównej drodze wiejskiej, natomiast w drugiej linii zabudowy, na  obrzeżach wsi, zabudowa jest bardziej różnorodna, bardziej chaotyczna. Działka  sąsiaduje z budynkami zagrodowymi, gospodarczymi i garażami o różnych formach  dachów.

fot. Sylwia Gudaczewska
fot. Sylwia Gudaczewska

To pozwoliło na ukrycie w zieleni, niewielkiego parterowego budynku z dachem płaskim. Istniejące drzewa przy drodze wyznaczyły  miejsce wjazdu, a te rosnące przy północnej granicy zapewniły gęste, ciemne tło dla  czarnego, niskiego budynku. 

fot. Sylwia Gudaczewska
fot. Sylwia Gudaczewska
Konstrukcja domu

Konstrukcja murowana i żelbetowo-stalowa zostały przykryte czarnymi lamelami z profili stalowych, które współgrają z ciemnymi pniami drzew. Rytm lameli rozrzeźbia monolityczną bryłę budynku i pozwalają ukryć dwa słupy wspierające nadwieszony dach.

Inwestor od samego początku konsekwentnie realizował, zaproponowaną przez projektanta, ideę zasłonięcia szprosów stolarki aluminiowej w celu maksymalnego doświetlenia wnętrz. Niemal wszystkie ramy okien udało się schować za elementami okładzin drewnianych na ścianach wewnętrznych oraz za obniżonym sufitem. W ten sposób, przy zastosowaniu tradycyjnych okien podnoszono-przesuwnych o szerokich szprosach, osiągnięto efekt maksymalnego widoku bez widocznych ram.

fot. Sylwia Gudaczewska
fot. Sylwia Gudaczewska
fot. Sylwia Gudaczewska

Projekt umiejętnie wpisał odważną, nowoczesną bryłę w wiejski krajobraz, bez agresywnego niszczenia otaczającej przestrzeni. Pomimo wielu kontrowersyjnych decyzji został bardzo dobrze przyjęty zarówno przez inwestorów, administrację budowlaną jak i lokalną społeczność.

Dom nie posiada garażu, ale sześciometrowe nadwieszenie zapewnia wygodne parkowanie dla dwóch samochodów przed budynkiem. Niewielkie pomieszczenie techniczne pozwala schować wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy dla domu i ogrodu.

fot. Sylwia Gudaczewska
Projekt: Biuro projektowe Maxberg – architekt Karol Nieradka
Zdjęcia – Sylwia Gudaczewska www.fotoarch-gudaczewska.pl
Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ