Home / Materiały Partnerów  / MULTIMEDIALNY KOSZ NA ODPADY W MIEŚCIE PRZYSZŁOŚCI

MULTIMEDIALNY KOSZ NA ODPADY W MIEŚCIE PRZYSZŁOŚCI

Spread the love

Rosnąca świadomość mieszkańców, dotycząca stanu otaczającej przestrzeni oraz wzrost potrzeb, co do wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych w codziennym funkcjonowaniu przyczynia się do zwiększenia wymagań wobec włodarzy miast, zarządców nieruchomości czy administratorów osiedli. Era Smart City 3.0 nadchodzi szybkimi krokami.

Nowoczesny kosz na śmieci, podający aktualne dane na temat stanu powietrza, wspaniale wpisuje się we współczesne potrzeby samorządów i kształtuje miejską przestrzeń zgodnie z potrzebami użytkowników. Warto go mieć!

Masowe włączanie tkanki miasta do Internetu rzeczy: liczniki, sensory, sterowniki służące lepszemu zarządzaniu miastem, które można zauważyć we wszystkich wielkich aglomeracjach świata, służą poprawie wydajności infrastruktury. W ostatnich latach w rozwoju aglomeracji można jednak zaobserwować nowe podejście do idei smart city, oparte o zaangażowanie mieszkańców. Nowe technologie mają przede wszystkim ułatwiać mieszkańcom codzienne funkcjonowanie. Dziać się ma to dzięki poprawie ich wygody i bezpieczeństwa oraz łatwemu dostępowi do danych.

Smart City 3.0 to etap multimedialnej transformacji miasta, która ma na celu nie tyle uławianie zarządzania nim, ale podnoszenie jakości życia w mieście i zaangażowania mieszkańców – to oni mają być najważniejszym beneficjentem zmian technologicznych. Dla samopoczucia mieszkańców bardzo ważne są nie tylko dobrze zaplanowane komunikacja, parkingi czy e-administracja, ale komfort funkcjonowania w przestrzeni, dzięki takim jej elementom jak system informacji wizualnej, siedziska, rozmaite dystrybutory czy stacje ładowania smartfonów i innych mobilnych urządzeń elektronicznych. To te elementy przestrzeni mogą stać się ważną częścią nowoczesnego miasta: pełniąc swe podstawowe funkcje (kwietnika, ławki, kosz na odpadki), mogą zarazem stać się składową całego systemu miejskiego przekazu multimedialnego, a także systemu ochrony i zapewnienia bezpieczeństwa w mieście. Jak tego dokonać?

Wiedzę tę posiedli projektanci z młodej polskiej firmy designersko-technologicznej Enovio – nowej marki na polskim rynku, która wdraża innowacyjne rozwiązania technologiczne zintegrowane z meblami miejskimi.

Sercem każdego produktu z portfolio firmy jest panel fotowoltaiczny, który zasila funkcje smart poszczególnych obiektów. Pamiętajmy, że autonomiczność energetyczna i wykorzystanie OZE, brak podłączenia publicznej sieci energetycznej to ważny element proekologicznego podejścia do współczesnych rozwiązań wykorzystywanych w codziennym życiu. Ekologiczność rozwiązań staje się dziś ważnym kryterium wyboru konkretnego rozwiązania, również ze strony zarządców i włodarzy miast.

Jedną z ciekawszych propozycji z oferty zespołu projektantów Enovio jest MIEJSKI KOSZ MULTIMEDIALNY  (SMART BIN) wyposażony w czujnik jakości powietrza i informację o poziomie napełnienia. To produkt o wielu możliwościach.  Wbudowany panel fotowoltaiczny o mocy 27 W może zasilać reklamę typu backlight (do dyspozycji jest ekran o wymiarach zbliżonych do formatu A2), sensor smogu, a także czujnik wypełnienia, który poinformuje służby miejskie o pełnym pojemniku.  Pojemność baterii zamontowanej w urządzeniu to 30 000 mAh.

Ważnym aspektem dobrego funkcjonowania mieszkańców jest bezpieczeństwo w mieście. Dzięki zasilaniu, kosz jest podświetlany wieczorem i nocą, dzięki zaś sensorom obecności podświetlanie działa wtedy, gdy wokół znajdują się ludzie. Enovio opracowało również wersję kosza o odporności antyterrorystycznej. Dzięki opcjonalnemu systemowi gromadzenia odpadów w specjalnym pojemniku pod powierzchnią ziemi i specjalnemu układowi klap, kosz ograniczy szkody wybuchu ładunku i zwiększy bezpieczeństwo osób znajdujących się w jego bezpośrednim sąsiedztwie.

Jeśli chodzi o pracę służb miejskich, MIEJSKI KOSZ MULTIMEDIALNY został opracowany w taki sposób, by wybranie śmieci z pojemnika była szybkie i wygodne. Wszystkie wymienione cechy urządzenia sprawiają, że doskonale wpisuje się ono w potrzeby współczesnych aglomeracji. Zwłaszcza, że w parze z innowacjami technologicznymi idzie też wysokiej jakości wzornictwo. Enovio wdraża produkty, które poza dodatkowymi funkcjonalnościami, będą łatwo integrowały się z tkanką miejską, a przede wszystkim są przyjazne użytkownikom.

Sukces projektantów KOSZA MULTIMEDIALNEGO potwierdzają przyznane nagrody, wśród nich prestiżowe wyróżnienie „MUST HAVE”, nadawane rokrocznie podczas Łódź Design Festival. Znak Must Have to ceniony znak jakości, nadawany – co warto podkreślić –nieodpłatnie przez grono specjalistów branży wzorniczej najlepiej zaprojektowanym polskim produktom. Wyróżnienie jest rekomendacją dla przyszłych klientów: ten przedmiot rzeczywiście warto mieć!

Kosz z Enovio jest również laureatem prestiżowego A’ Design Award & Competition – jednego z wiodących na świecie, międzynarodowych konkursów designerskich. A’ Design Prize to obietnica prestiżu, rozgłosu i rozpoznawalności dla wszystkich nagrodzonych – miejmy nadzieję, że dotyczy to również polskiego KOSZA. Wiele jednak zależy teraz od decyzji samorządów.

W nowoczesnych miastach coraz ważniejsze staje się łączenie funkcji użytkowych, architektonicznych oraz informacyjnych i społecznych. KOSZ MULTIMEDIALNY, zaproponowany przez ENOVIO, jest dobrą odpowiedzią na ten postulat. Dzięki panelowi informującemu o stanie powietrza, zasilanemu energią słoneczną, doskonale wpisuje się we współczesne trendy. Jest nie tylko funkcjonalny (tworząc miejsce na odpadki i ich segregowanie oraz ułatwiając służbom miejskim gospodarowanie odpadami), ale zwiększa świadomość społeczną i nieustannie uzmysławia mieszkańcom miast, że warto podejmować rozmaite działania służące ochronie środowiska i przeciwdziałaniu smogowi. Dzięki panelom informacyjnym, ulokowanym na tylnej ścianie urządzenia, kosz „nie daje zapomnieć” o problemie zanieczyszczenia środowiska miejskiego i „złego” powietrza w mieście. Zielone światła na panelu – świadczące o dobrym stanie powietrza – będą stanowić swoistą nagrodę za wszelkie inicjatywy prośrodowiskowe i upewniać mieszkańców, co do celowości i sensowności takich działań.

– W Enovio od początku obraliśmy strategię kreowania zupełnie nowych rozwiązań. Staramy się opracowywać produkty, których wcześniej nie było na rynku lub nie były rozwijane. Myśląc o nowoczesnych miastach nie możemy zamykać się w prostym schemacie, jak ten, że na placu stawiamy ławkę, kosz, stojak na rowery i doniczki. Współcześni mieszkańcy korzystają z multimediów, potrzebują, więc ich również w przestrzeni miasta, czy parku. Informacja o napełnieniu powinna z kolei znacznie ułatwić pracę służbom miejskim. Projektując produkty w Enovio staramy się kompleksowo myśleć o wszystkich tych potrzebach – podkreśla Jarosław Markowicz.

Pamiętajmy, że piękna, przyjazna i nowoczesna przestrzeń zawsze przynosi korzyści miastu, mieszkańcom, władzom miasta, a nawet biznesowi i przemysłowi. Może to dotyczyć nawet tak „banalnych” obiektów, jak kosze na śmieci, zwłaszcza, jeśli ich rozwiązania pozwalają na realizację postulatu wielozadaniowości, tak charakterystycznego dla współczesności. Warto zainteresować się MULTIMEDIALNYM KOSZEM z firmy Enovio, zwłaszcza, że od Smart City nie ma ucieczki. Bez konkretnych kroków nie będziemy przygotowani na zbliżającą się rzeczywistość. Z pewnością przed nami dużo wyzwań, ale już dziś możemy powiedzieć, że to wspaniałe pole do wielu działań biznesowych. Wszystko w myśl, aby żyło się lepiej.

Film prezentujący kosz multimedialny: https://vimeo.com/enovio

Źródło: Enovio

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ