Home / Realizacje domów  / Domy z płaskim dachem  / Dom w Wilnie

Dom w Wilnie

Spread the love

Ten nowoczesny  dom – podobnie jak wiele innych nowoczesnych budynków – zmienia postrzeganie architektury Wilna, kojarzącej się głównie z barokiem. Jednocześnie doskonale się w nią wtapia.

Konstrukcja tego domu mocno kontrastuje z architekturą sąsiadujących budynków –  zaniedbanych drewnianych ruin z początku 20. wieku i okazałych rezydencji wybudowanych we wczesnych latach niepodległości Litwy, które raczej przypominają małe szkoły niż domy mieszkalne. Mimo to, architektura domu właściwie jednoznacznie nawiązuje do korzeni kulturowych, nadając nowy poziom wartości architektonicznej.

Aketuri Architektai Norbert Tukaj

Aketuri Architektai Norbert Tukaj

Drewniana bryła domu ma świadomie wybraną ascetyczną formę sześcianu. Dzięki temu udało się stworzyć więcej przestrzeni w budynku o najprostszym kształcie. Kształt domu łagodzą okna, które jednocześnie nadają bryle lekkości i nowoczesnego, dynamicznego charakteru. To sprawia, że dom doskonale jest zintegrowany z otaczającym krajobrazem starych sosen i stoków.

Elewacja jest stonowana. Dominuje na niej ułożone pionowo drewno o ciepłej barwie. Od strony ogrodu tę prostotę przełamuje betonowa płyta balkonu. Ma ona dość nietypową konstrukcję, podwieszoną na trzech stalowych cięgnach. Balkon ma również niestandardowe wymiary – niewiele większe niż znajdujący się pod nim taras, na który można się dostać z parteru przez przeszkloną jadalnię i pokój dzienny.

„Program” funkcjonalny wnętrz o dość sporej całkowitej powierzchni 270 m2 zawiera wszystkie pomieszczenia niezbędne dla czteroosobowej rodziny, rozmieszczone na dwóch kondygnacjach. Na parterze są to spiżarnia, kuchnia, jadalnia, pokój dzienny, pokój dla gości, łazienka. Część prywatna – sypialnie, garderoba i trzy łazienki – jest na piętrze. Również we wnętrzu dominują spokojne barwy. Białe ściany, drzwi i meble, sufity z betonu architektonicznego, szara mozaika ceramiczna na podłodze w holu, kuchni i łazience, a w pozostałych pomieszczeniach drewno.

Wnetrza domu_Norbert Tukaj aketuriarchitektai_houseinvilnius_06 Wnetrza domu_Norbert Tukaj aketuriarchitektai_houseinvilnius_07 Wnetrza domu_Norbert Tukaj aketuriarchitektai_houseinvilnius_08 Wnetrza domu_Norbert Tukaj aketuriarchitektai_houseinvilnius_09 Wnetrza domu_Norbert Tukaj aketuriarchitektai_houseinvilnius_11   Wnętrza domu_Norbert Tukaj aketuriarchitektai_houseinvilnius_05

Źródło: Aketuri Architektai Norbert Tukaj, www.aketuriarchitektai.lt

 

 

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ