Koncepcja budynku zrodziła się w trakcie poszukiwania odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób zabudować działkę o nietypowym kształcie. Jej nietypowość wynikała z bardzo podłużnego charakteru, szerokość ok. 20m, długość ok. 52m.
Rozważania dotyczyły dwóch rozwiązań z naciskiem na dom parterowy. Piętro zostało wyeliminowane na samym początku i tak oto powstał dom „wagon” o bardzo czystym i jednoznacznym układzie funkcjonalnym z jednym głównym korytarzem prowadzącym użytkowników do wszystkich pomieszczeń. Wygląd zewnętrzny koresponduje z wyglądem wnętrza. Proste i czytelne rozwiązania dominują w całości.
Bryła
Bryła budynku ma kształt typowej nowoczesnej stodoły, z dwuspadowym symetrycznym dachem, bez okapów i zbędnych detali. Została ona maksymalnie wydłużona dopasowując się do działki. Dodatkowo celem „złapania” jak największej ilości światła słonecznego, w połowie budynek został przełamany i część dzienna skierowana jest w stronę południa.
Wnętrze
Minimalistyczna konwencja bryły domu i elewacji została przeniesiona także do wnętrz. Wszystkie pomieszczenia zostały konsekwentnie wykonane z tych samych materiałów: mozaiki dębowej przemysłowej na posadzce, płytek w kolorze betonowym poprzeplatanych materiałami drobnowymiarowymi, oraz białych ścian będących tłem.
Źródło: PL.architekci sp. z o.o. http://www.plarchitekci.pl/
Autorzy projektu: Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka, Marcin Kozierowski
Zdjęcia zewnętrzne: Anna B. Gregorczyk
Zdjęcia wewnętrzne: Piotr Mastalerz
PL.architekci PL.architekci PL.architekci PL.architekci PL.architekci PL.architekci PL.architekci PL.architekci PL.architekci
Polecamy podobne dachówki jak w projekcie: