Home / Projekty domów  / Domy z poddaszem użytkowym  / Dom energooszczędny

Dom energooszczędny

dom energooszczędny
Spread the love

Eco house  to dom energooszczędny zlokalizowany w malowniczym krajobrazie objętym specjalną ochroną Natura 2000. Działka sąsiaduje z lasem bukowo – dębowym, stadniną koni oraz rozległymi łąkami i terenami rolnymi.

Bryła domu została zdefiniowana poprzez analizę szeregu zagadnień:

-układu funkcjonalnego, strefowanego na część dzienną, nocną, techniczną oraz część pracy,

-kąta padania promieni słonecznych – tak aby nie tylko zoptymalizować zyski ciepła słonecznego, ale również wykreować wnętrza możliwie korzystnie doświetlone naturalnym światłem,

– widokową – tak aby zapewnić dywersyfikację otwarć widokowych, które optymalnie wykorzystają potencjał miejsca,

– kształtu działki – tak aby wykorzystać jej walory i zminimalizować wady, jak np ruch uliczny,

-technologii, w której zaprojektowano obiekt.

dom energooszczedny

BXBstudio Bogusław Barnaś

Ten niewielki dom posiada przestronną – 5m wys. strefę dzienną, którego główną ozdobą jest ściana i schody wspornikowe wykonane z betonu architektonicznego.

Budynek zaprojektowany został w taki sposób, aby pozyskiwać energię i jednocześnie tracić jej jak najmniej. W pierwszym roku użytkowania jej zużycie wyniosło 22kWh/(m2/rok). Jest on obiektem energooszczędnym nie tylko technologicznie – ze względu na zastosowane instalacje techniczne, ale również dzięki przemyślanej formie architektonicznej, która współgra z naturą. Symulacje kąta padania promieni słonecznych pozwoliły rozmieścić pomieszczenia, przegrody szklane i podcienie w taki sposób aby w okresach zimowych dawały ciepło a w okresach letnich nie przegrzewały wnętrza. Elewacja północna nie tylko jest pozbawiona okien ale również jest “osłonięta” pomieszczeniami “izolatorami” takimi jak garaż, pomieszczenie gospodarcze czy garderoba.

dom energooszczędny

BXBstudio Bogusław Barnaś

Budynek został wybudowany w systemie Izodom. Jest to system oparty na pustakach styropianowych o wysokich parametrach termoizolacyjnych. Również płyta fundamentowa została wykonana w systemie Izodom, który minimalizuje straty ciepła.

Dom został wyposażony w instalację gromadzenia wody deszczowej wykorzystywanej do nawadniania przydomowego ogrodu oraz do celów sanitarnych, o pojemności 2000m3 . Woda jest pozyskiwana z dachu domu oraz z oplatającego dom drenażu. Kiedy jej zabraknie, automat uruchamia pompę i uzupełnia braki ze studni. Gdyby i ona okazała się pusta, pozostaje wodociąg.

Ogrzewanie jest elektryczne – podłogowe (kablami grzejnymi o mocy 6kW), natomiast zaprojektowany kominek jest rezerwowym źródłem ogrzewania. Koszt ogrzewania domu nie jest duży, w pierwszym sezonie grzewczym wyniósł 1300zł (powierzchnia 215 m2, temperatura 24°C)

Inwestor na własną rękę zainstalował na elewacji czarny kolektor powietrzny do ogrzewania ciepłej wody użytkowej i częściowo do nagrzania pomieszczeń poprzez sprzężenie kolektora z wentylacją mechaniczną.

dom energooszczędny

BXBstudio Bogusław Barnaś

Budynek jest bardzo szczelny, jak wszystkie domy pasywne. Z testu na szczelność wynika, że krotność wymiany powietrza wynosi około 0,48h-1, natomiast norma dla domów pasywnych jest określona na poziomie 0,6h-1. Przy takiej szczelności obiektu konieczne było zastosowanie wentylacji z rekuperacją

Instalacje zostały zintegrowane inteligentnymi urządzeniami sterującymi. Czujniki temperatury rozsiane po całym domu w poszczególnych strefach – garażu, garderobie, holu, salonie, zostały podpięte do sterownika kontrolującego proces wentylacji. Ta z kolei decyduje o konieczności uruchamiania ogrzewania podłogowego wyposażonego w sieć odrębnych czujników temperatury.

Na działce została wybudowana przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków.

Źródło: BXBstudio Bogusław Barnaś, www.bxbstudio.com

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ