Schody wspornikowe, zwane także półkowymi lub ażurowymi, to propozycja dla zwolenników wnętrz nowoczesnych. Dzięki swej konstrukcji oraz materiałom stosowanym do wykonania stopni są oryginalnym elementem dekoracyjnym wnętrza.
Przytwierdzenie stopni schodowych wprost do ściany oraz brak widocznych połączeń pomiędzy nimi sprawiają, że cała konstrukcja wydaje się jak gdyby została zawieszona w powietrzu. Z całą pewnością takie rozwiązanie przekłada się na niepowtarzalny efekt, który potęguje często brak balustrad oraz materiały wykorzystane jako okładziny schodów. Do wykonania stopni schodów wspornikowych wykorzystuje się lite drewno, zarówno gatunków krajowych, jak i egzotycznych, również drewno klejone oraz płyty MDF. Designerski wygląd całej konstrukcji nadają stopnie wykonane ze szkła.
Schody wspornikowe mogą być jednobiegowe, dwubiegowe, kręcone. Sposób ich wykonana zawsze jest taki sam. Głównym elementem konstrukcyjnym jest belka wykonana z żelbetu lub ze stali i umieszczona w ścianie wspornikowej – w przypadku schodów wychodzących ze ściany, lub umieszczony centralnie słup – schody kręcone. Poszczególne stopnie, o grubości od 8 cm do 12 cm, są następnie przytwierdzane do stabilnej, mocnej konstrukcji.
Wygląd schodów, liczba biegów oraz rodzaj materiału zastosowanego jako okładzina stopni zależą od wymagań inwestora oraz możliwości aranżacyjnych. Warto jednak pamiętać o tym, że ich wykonanie powinno zostać uwzględnione już na etapie projektu.
Ciekawy efekt całej konstrukcji nadaje brak balustrad. Jednak nie jest to regułą, a oryginalna balustrada może stać się interesującym detalem dekoracyjnym. Wykonuje się ją końcu. Balustrada może zostać przytwierdzona wyłącznie do stopni schodowych, do stopni i do stropu powyżej. Niebanalnym rozwiązaniem jest zastosowanie tafli szkła, która przymocowana do posadzki parteru i do stropu powyżej pozwoli ochronić bieg schodów.
Rozwiązaniem bardzo podobnym do schodów wspornikowych, opierającym się również na mocowaniu do ściany nośnej, są schody dywanowe. Ich nazwa pochodzi stąd, że sprawią wrażenie, jak gdyby wykonane zostały z jednego kawałka drewna, spływającego niczym dywan po stopniach schodowych. Efekt taki jest wynikiem rezygnacji z policzków, które są stałym elementem konstrukcyjnym tradycyjnych schodów drewnianych, umieszczonych po ich bokach.