Home / Wnętrza  / Podłogi i schody  / Schody z jakich materiałów?

Schody z jakich materiałów?

Spread the love

Podstawową funkcją schodów jest łączenie kondygnacji. Mogą być one jednocześnie efektownym elementem wnętrza.

W obecnie wykonywanych projektach domów schody lokuje się w widocznym miejscu domu, najczęściej w salonie. Od miejsca, które możemy na nie przeznaczyć zależy ich rodzaj. Zwykle są one dwubiegowe, zabiegowe i jednobiegowe. Pierwsze dwa spośród nich łączą dwa miejsca położone dokładnie nad sobą, w ostatnich – oba ich końce znajdują się daleko od siebie. Od tego zależy kształt i wielkość korytarzy. Gdy przestrzeni na schody jest niewiele, zwykle wybiera się schody kręcone. Dlatego sposób wkomponowania schodów jest jednym z trudniejszych zadań projektowych.
Ze względów praktycznych schody najczęściej mają konstrukcję monolityczną (są wylewane na miejscu ze zbrojonego betonu). Są one bardzo trwałe, ale ich wygląd w dużej mierze zależy od materiału wykończeniowego, którym zostaną pokryte. Jeśli będzie to drewno, kamień lub ceramika, bardzo ważne jest, aby stopnie zostały precyzyjnie rozliczone (pierwszy stopień powinien być wyższy, a ostatni – niższy) i dokładnie wykonane.

Rintal

Rintal

Efektowne i lekkie – zwłaszcza optycznie – konstrukcje schodów można utworzyć z drewna, stali i szkła. Zwykle są one prefabrykowane, więc montuje się je szybko. Ważne, żeby schody były dopasowane do reszty wnętrza. Im prostszą mają formę, tym lepiej eksponują dekoracyjność materiału, z którego są wykonane.
W drewnie ważna jest jego kolorystykę, rysunek (usłojenie) i struktura. Najlepiej więc schody wykonać z gatunku harmonijnie współgrającego z resztą drewnianych elementów we wnętrzu (na przykład posadzką lub meblami). Przy wyborze gatunku drewna, z jakiego będą wykonane schody, ważne są również właściwości – twardość, odporność na ścieranie i wilgoć. Urodę drewna najlepiej pokreślą minimalistyczne w formie schody dywanowe, które z boku przypominają dywan spływający po niewidocznych stopniach. Inną równie efektowną konstrukcją są schody półkowe, których stopnie z jednej strony są zamocowane bezpośrednio do ściany.
Stopnie mogą być również wykonane z hartowanego szkła bezpiecznego, a dokładniej z dwóch lub trzech tafli szkła hartowanego o grubości 12 mm, sklejonych i wzmocnionych folią PVB. Dla bezpieczeństwa na całej powierzchni górnej tafli lub jedynie na jej krawędziach umieszcza się paski antypoślizgowe. Są one niemal niewidoczne i nie zakłócają przejrzystości konstrukcji. Schody ze szkła potrzebują konstrukcji wsporczej. Zwykle jest ona wykonana z wytrzymałej stali. Ze szkła można też wykonać z schody półkowe.

Whipple Russell Architects

Whipple Russell Architects

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ