Home / Budowa  / Okna  / Ochrona okien przed słońcem – rolety, okiennice, markizy

Ochrona okien przed słońcem – rolety, okiennice, markizy

Spread the love

W domach jednorodzinnych duże przeszklenia od strony południowej są już standardem. Bardzo dobrze doświetlają wnętrza, dlatego latem mogą się one nadmiernie nagrzewać. Można się przed tym zabezpieczyć, zasłaniając okna od zewnątrz.

Aby zapobiec ucieczce ciepła przez okna, najczęściej wybieramy te o bardzo dobrych parametrach cieplnych. Wprawdzie zimą ograniczają one ucieczkę ciepła i wykorzystują darmową energię słoneczną, ale latem powodują nadmierne nagrzewanie się wnętrz. Dotyczy to przede wszystkim dużych przeszkleń od strony południowej i okien dachowych. W efekcie podczas upałów nie da się znaleźć w domu wytchnienia, ale także wskutek długotrwałego działania promieniowania UV odbarwiają się posadzki, farby na ścianach i tkaniny. Nie warto jednak rezygnować z „ciepłych” okien. Można wybrać ich droższą wersję z szybami wysokoselektywnymi i kontrolować słońce za pomocą przesłon okiennych. Najlepiej pod tym względem sprawdzają się osłony zewnętrzne – rolety zewnętrzne, okiennice i moskitiery. Zatrzymują one promieniowanie cieplne, zanim dotrze ono do wnętrza i je nagrzeje. To, ile ciepła wpuści do wnętrza taka bariera, określa współczynnik g. Im jest on niższy, tym lepiej. Wtedy zamontowanie takich osłon przeciwsłonecznych może obniżyć latem temperaturę w pomieszczeniu nawet o 10°C.

Rolety zewnętrzne są bardzo popularne, ale przede wszystkim kojarzą nam się z ochroną domu przed włamaniem. Ze względu na izolację termiczną płaszcza, są one także dobrą izolacją termiczną okien. Ich współczynnik g wynosi 2-5%. Latem opuszczone rano będą skutecznie chronić wnętrza przed przegrzaniem, sprawiając że po południu w domu będzie wciąż panował przyjemny chłód.

Anwis

Anwis

Duża różnorodność kaset (skrzynek) oraz wielkości i kolorów profili pancerza ułatwi znalezienie odpowiednich rolet, dopasowanie ich do elewacji, okien lub dachu. Ich obsługę znacznie ułatwi sterowanie elektryczne lub na baterie słoneczne. Zaprogramowanie ustawień według naszych potrzeb pozwoli na zapomnieć o opuszczaniu i podnoszeniu rolet.  Oprócz wygody skorzystamy na mniejszym zużyciu energii. A jeśli zdecydujemy się na wersję ze zintegrowaną moskitierą, to wieczorem po podniesieniu rolet i otwarciu okien, będziemy mieć zagwarantowaną ochroną przed dokuczliwymi owadami.

Lattari Aluminium

Lattari Aluminium

Skutecznym, choć obecnie rzadziej stosowanym sposobem ochrony wnętrz prze nagrzewaniem są okiennice. Wartość współczynnika g dla okiennic wynosi podobnie jak dla rolet zewnętrznych 2-5%. Są one jednak bardziej efektownym elementem elewacji.

Okiennice mogą mieć skrzydła pełne, ażurowe (ze stałymi lamelami lub ruchomymi, które ustawia się zależnie od kąta padania promieni słonecznych) lub mieszane (u góry ażurowe, u dołu – pełne). Wykonuje się je z drewna, aluminium lub PVC. Okiennice dostępne są w wersji rozwieralnej lub przesuwnej. Większość z nich trzeba otwierać ręcznie, ale są i takie obsługiwane przez mechanizm korbowy, napęd elektryczny.

Od niedawna modne stało się także osłanianie dużych okien w domach jednorodzinnych roletami screenowymi, zwanymi także przez niektórych producentów roletami tekstylnymi lub markizami pionowymi. Właściwie są to ekrany refleksyjne, które swoje właściwości zawdzięczają tkaninie pokrytej od zewnątrz cienką warstwą metaliczną, która odbija promieniowanie słoneczne bez zamiany ich na energię cieplną. Zamontowanie takiej osłony zmniejsza ilość wpadającej przez okno energii cieplnej nawet o 50-60%% (współczynnik g wynosi 40-50%).

ID

Od niedawna na rynku są też markizolety, łączące funkcję rolet i markiz. Jako roleta chronią przed nasłonecznieniem, a po otwarciu specjalnego ramienia – zapewniają dobry widok na zewnątrz. Ramię takiej markizolety może się opuszczać 0-180°, pozwalając na regulację między nasłonecznieniem a cieniem.

Fakro

Fakro

Alternatywną opcją dla tych, którzy nie chcą zasłaniać okien i drzwi tarasowych są markizy. Są one tak zaprojektowane, aby cała ich konstrukcja zmieściła się w niewielkiej, kilkunastocentymetrowej skrzynce, niemal niewidocznej na elewacji. Po rozłożeniu rozpięty nad przeszkleniem zaimpregnowany materiał zacienia szybę i miejsce na tarasie, jednocześnie zatrzymując promieniowanie słoneczne i szkodliwe promienie UV.  Współczynnik g dla markiz wynosi 10-15%. Wiele modeli markiz wyposaża się w czujniki pogodowe. Słońce powoduje ich rozwijanie się, a wiatr i deszcz – zwijanie.

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ