Home / Idea domu  / Postarzane drewno

Postarzane drewno

Spread the love

Projektanci znaleźli sposób na zimną nieprzytulną atmosferę loftowych, industrialnych i minimalistycznych wnętrz – postarzane drewno. Ono je ociepla, udomawia i – o dziwo – znakomicie wpisuje się w ich styl.

Na początku pojawiły się podłogi, które wyglądały, jakby deptano po nich przez setki lat. To oczywiście pozór, bo robiono je z nowych desek, które poddawano różnym postarzającym zabiegom. Zwykle powierzchnię drewna uszkadza się przez tzw. szczotkowanie. W jego wyniku powstają płytkie rowki, a rysunek słojów staje się wyraźniejszy. Równie często w deskach robi się małe dziurki, mające naśladować rezultat pracy korników, a także nierównomiernie je szlifuje, przez co sprawiają wrażenie wytartych podczas długiej eksploatacji. Niezbyt równo ścina się też ich krawędzie (tzw. fazowanie), a nieraz i ręcznie hebluje, zupełnie tak, jak robiono to w czasach przed wynalezieniem maszyn. W ten sposób postarzone drewno barwi się na ciemnobrązowy albo szaro-srebrzysty odcień, co dodatkowo dodaje mu lat. Powstałe w wyniku tak żmudnej pracy deski podłogowe siłą rzeczy muszą sporo kosztować; ich alternatywą mogą być panele laminowane, które do złudzenia je imitują, ale są znacznie tańsze.

Bauwerk Parkett

Bauwerk Parkett

Po podłogach przyszła kolej na równie wiekowo wyglądające meble, które wkraczają do  loftowych wnętrz, dodając im przytulności i atmosfery zasiedzenia, a przy tym żyją w pełnej symbiozie z designerskimi sprzętami o wypracowanych formach oraz z betonowymi i ceglanymi ścianami. Materiał na blaty stołów jadalnych i stolików kawowych, stołki, komody czy regały przygotowuje się w podobny sposób jak na podłogi. Na fali tak ostatnio modnego recyklingu wykorzystuje się również drewno pozyskane z elementów konstrukcyjnych burzonych budynków, starych łodzi albo i z ocalonych fragmentów szaf, ławek, skrzyń, itp. Nie próbuje się ukrywać historii tego tworzywa –  wskazują na to pozostawione na powierzchni resztki łuszczących się farb czy napisów. Stare i sztucznie postarzone drewno często łączy się z metalem, również wyglądającym na zużyty, czyli nie tym w srebrnym kolorze, tylko lakierowanym na czarno i grafitowo albo pokrytym sztuczną rdzą.

Kształty tych mebli są zazwyczaj geometryczne, raczej zwaliste; rzadziej, ale to także się zdarza, mają opływowe linie, inspirowane formami występującymi w przyrodzie. Przykładem mogą być stoliki z pni drzew, mocno sękate, z widocznymi ubytkami, a nieraz i nieokorowane.

Na koniec rada: nie powinny zdominować wystroju. Komoda, duży stół czy dwa stoliki nocne  w zupełności wystarczą. Gdy takich mebli będzie więcej, wnętrze może się zamienić w stylizowany pub, a to przecież nie o to chodzi!

Bauwerk Parkett

Bauwerk Parkett

Baltic Wood

Baltic Wood

Drewutnia

Drewutnia

Drewutnia

Drewutnia

Bauwerk Parkett

Bauwerk Parkett

 

 

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ