Home / Budowa  / Zielony dach stromy

Zielony dach stromy

Spread the love

Najczęściej rośliny sadzi się na dachu płaskim, który ma służyć za ogród. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zamiast krycia tradycyjnym materiałem przygotować zielony dach stromy i posadzić rośliny. Trzeba jedynie odpowiednio przygotować jego konstrukcję.

Nowoczesne technologie i systemy dachów zielonych umożliwiają sadzenie roślin na połaciach o nachyleniu do 45°. Ponieważ na nachylonych połaciach trudniej jest zapewnić równomiernie wilgotne podłoże i zapobiec wymywaniu substratu przez deszcz, konieczne jest zastosowanie specjalnie zaprojektowanych siatek i systemu przeciwślizgowego. Ważne jest także ograniczenie przerastania korzeni w głębsze warstwy dachu, ponieważ mogłoby to spowodować jego przeciekanie.

Na stromych połaciach – podobnie jak w zielonym dachu płaskim – trzeba wykonać kilka warstw. Łącznie mają one ciężar większy niż pokrycia z tradycyjnych dachówek ceramicznych. W podłożu jest gromadzona również niezbędna dla roślin woda, która zwiększa masę zielonego pokrycia średnio o 10-30%. Wymaga to zaprojektowania solidnej więźby dachowej, która nie ugnie się pod tak znacznym ciężarem.

Fakro

Fakro

Każdy system dachu zielonego dopasowuje się do pochylenia połaci. W dachach o nachyleniu do 25° wystarczy zastosowanie tłoczonych elementów z polietylenu pochodzącego z recyklingu, które zapewniają stabilne utrzymanie substratu i zapobiegają jego zsuwaniu. W dużych zagłębieniach zbiera się woda w takiej ilości, aby wystarczyła roślinom w suchych okresach.

Zupełnie inne rozwiązania wykorzystuje się w dachach o większym nachyleniu – 25-45°. Aby utrzymać odpowiednie nawodnienie podłoża dla roślin, najpierw trzeba wykonać drenaż. Wygląda to zupełnie inaczej niż w dachach płaskich. Nie stosuje się tu żwiru, lecz tłoczone maty polipropylenowe lub włókniny chłonno-drenażowe. Magazynują one wodę deszczową, która spływa dość szybko z dachu stromego i odprowadzają jej nadmiar przez specjalne kanaliki. Ich budowa zabezpiecza również warstwę wstępnego krycia dachu przed uszkodzeniem.

Optigruen

Optigruen

Do utrzymania substratu używa się rusztu z tworzywa sztucznego, który jest mocowany w taki sposób, aby nie przebić warstwy wstępnego krycia dachu. Kolejnym krokiem jest wypełnienie skrzynek substratem glebowym. Zależnie od rodzaju zieleni jego warstwa wynosi 8-15 cm. Na tym etapie wysiewa się nasiona traw lub rozkłada maty wegetacyjne, aby osiągnąć efekt natychmiastowego zazielenienia.

Na połaciach narażonych na silne działanie wiatru ponad warstwą ziemi z wysianymi roślinami od kalenicy do okapu rozpina się elastyczną siatkę odporną na rozciąganie i oddziaływanie kwasów humusowych. Przy matach nie jest to konieczne, ponieważ ich konstrukcja jest wzmocniona specjalnym systemem nośnym odpornym na rozciąganie i nieulegającym biodegradacji.W dachach o dużym nachyleniu można zastosować system oparty na głębszych skrzynkach z tworzywa sztucznego, zwanych płytkami korytkowymi. Układa się je prawie tak samo jak pokrycie z dachówek – zaczyna od dołu (od okapu) i opierając na łatach.

Optigruen

Optigruen

W dachach zielonych bez kłopotu można zamontować standardowe okna dachowe. Osadza się je w specjalnych drewnianych, wodoodpornych nadstawkach, które umożliwiają  podniesienie okien do poziomu roślinności.

Aby wpasować okna dachowe do tak oryginalnego pokrycia dachowego, niezbędne jest jedynie zamówienie nietypowej obróbki blacharskiej. Tylko indywidualnie stworzone kołnierze uszczelniające zapewnią płynne połączenie okna z warstwami zielonego dachu.

Fakro

Fakro

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ