Home / Instalacje  / Wentylacja mechaniczna z rekuperacją

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją

Spread the love

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją tj. odzyskiem ciepła powinna być standardem nie tylko w nowych energooszczędnych czy pasywnych domach, ale także tych poddawanych modernizacji.

System wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej składa się z wentylatora nadmuchowego i wyciągowego, które poprzez sieć kanałów zapewniają nawiew świeżego powietrza oraz usunięcie zużytego. W instalacji zamontowana jest również centrala wentylacyjna (inaczej rekuperator), która wykorzystuje ciepło z powietrza usuwanego do ogrzania zimnego, nawiewanego z zewnątrz. Ponieważ sprawność tej wymiany jest wysoka, to całe wytworzone w instalacji grzewczej ciepło zostanie w domu. Dzięki temu oszczędzamy na kosztach ogrzewania.

Poza tym w przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej działa ona niezawodnie przez cały rok usuwając skutecznie zanieczyszczenia i namiar wilgoci oraz zapewnia odpowiednią, dostosowaną do potrzeb domowników ilość świeżego powietrza. Jest ono filtrowane, a więc wolne od kurzu, roztoczy i pyłków kwiatów, co ma duże znaczenie dla osób cierpiących na alergie.

Koszty montażu

Najlepiej zdecydować się montaż wentylacji mechanicznej na etapie projektowania domu. Pozwoli nam to uniknąć kosztów murowania kominów z kanałami wentylacyjnymi i zakupu nawiewników.

W domu już zamieszkałym też warto ja stosować, trzeba będzie tylko dobrze zaplanować ułożenie kanałów wentylacyjnych.

Koszt zakupu centrali wentylacyjnej zależy od jej rodzaju, wyposażenia i mocy. Przykładowo za dobrej jakości urządzenie dla domu o powierzchni około 150 m2 zapłacimy od 5000 do 12 000 zł (netto). Najlepiej jednak zdecydować się na kompleksowa obsługę. Obejmuje ona wykonanie projektu systemu wentylacji, jego montaż a na koniec regulację.

Daikin

Daikin

Koszty eksploatacji

Nie są one tak wysokie, jak wielu inwestorów się obawia. Wynika to stąd, że nowoczesne rekuperatory mają wysoka sprawność. Ponadto w wentylatorach montowane są silniki zapewniające niski pobór prądu. Przykładowo za użytkowanie wentylacji mechanicznej działającej przez cały rok w domu o powierzchni 150 m2 zapłacimy maksymalnie nieco powyżej 300 zł.

Do tego należy doliczyć jeszcze wymianę filtrów (co 2-4 miesiące) oraz raz w roku przegląd urządzenia przez serwisanta.

Zehnder

Zehnder

Viessmann

Viessmann

Systemair

Systemair

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ