Home / Idea domu  / Pomysły na obudowę kominka

Pomysły na obudowę kominka

Spread the love

Kominek kojarzy się z ciepłem i domowym ogniskiem. Zwykle ustawia się go w salonie, aby był jego ozdobą. Dlatego tak ważny jest sposób jego wykończenia, oto pomysły na obudowę kominka.

Obudowa kominka powinna pasować do aranżacji wnętrza, gdyż inna będzie odpowiednia do wystroju nowoczesnego, a inna do klasycznego. Nie zapominajmy jednak o tym, że użyte materiały muszą być odporne na wysoką temperaturę. W przeciwnym razie będą zagrożeniem dla domu i jego mieszkańców.

Płyty gipsowo-kartonowe – powinny być to płyty o podwyższonej odporności na ogień (oznaczone symbolem F). Mocuje się je na stelażu z profili stalowych. Z płyt wykonuje się obudowę znajdującą się nad wkładem kominowym. Może mieć ona kształt prostokąta, trapezu lub owalu.

Kamień naturalny – najczęściej wybierane są materiały łatwe w obróbce czyli marmur, trawertyn, piaskowiec lub wapień. Rzadziej stosuje się granit i łupki. Zwykle do wykończenia wykorzystuje się kamienne elementy o grubości od 2 do 5 cm. Natomiast na półki i blaty lepiej użyć kamienia o grubości 3 cm.

Cegła – może być stosowana zarówno jako materiał wykończeniowy, jak i konstrukcyjny. Często  wykonuje się z niej takie elementy wystroju jak – belka na paleniskiem, półki i blaty. Tradycyjna cegła ceramiczna ma chropowatą powierzchnię, wiec należy ja zaimpregnować, wtedy mniej będzie się brudzić.  Można tez kupić gładką i niechłonną cegłę klinkierową lub wybrać tańszą opcję czyli płytki klinkierowe. Oba te  materiały dostępne są  wielu kolorach i odcieniach.

Beton – może imitować drogie materiały (na przykład kamień), gdyż betonowe elementy łatwo poddają się obróbce i barwieniu. Należy je jednak zaimpregnować, aby zmniejszyć ich podatność na zabrudzenia i zaplamienia.

Kafle ceramiczne – stosuje się najczęściej wtedy, gdy chcemy wystylizować wkład kominkowy na piec kaflowy. Na zamówienie można nawet kupić repliki dawnych kafli – na przykład holenderskich czy wiktoriańskich. Można jednak wykonać z nich też obudowę o nowoczesnej stylistyce i kolorystyce.

Gotowe obudowy – oferowane są w różnych rozmiarach dostosowanych do produkowanych modeli wkładów – poziomych, pionowych, a nawet narożnych. Ramy proste wykonane są najczęściej ze stali  – gładkiej, szlifowanej lub zdobionej. Spotkamy też ramy pokryte fornirem w różnych kolorach.  Natomiast ramy w wersji stylowej wytwarza się z kamienia naturalnego w postaci jednolitych płyt lub klejonych elementów. Zaletą tego rozwiązania jest znacznie niższa cena i krótszy czas montażu.

Brunner

Brunner

Brunner

Brunner

Kratki.pl

Kratki.pl

Kratki.pl

Kratki.pl

 

 

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ