Home / Idea domu  / Kominki grzeją i zdobią wnętrze

Kominki grzeją i zdobią wnętrze

Spread the love

Wiele osób budujących dom ma w planach montaż kominka. Kominki mogą bowiem ogrzać skutecznie salon, w którym zwykle się go umieszcza, a nawet cały dom. Poza tym, wkład kominkowy jest atrakcyjnym elementem wystroju wnętrza.

Kominki mogą być podstawowym źródłem ciepła w domu, ale nie jedynym. Ma to związek z tym, że wymaga regularnego uzupełniania opału – podczas srogich mrozów nawet co 3-4 godziny.  Wytworzone przez kominki ciepło można rozprowadzić do wszystkich pomieszczeń za pomocą kanałów gorącego powietrza (w skrócie DGP). Inny sposób to montaż modelu z płaszczem wodnym i połączenie go z instalacją grzewczą, czyli z grzejnikami lub wodnym  ogrzewaniem podłogowym.

Kominek zapewni odpowiedni komfort cieplny, jeśli będzie miał odpowiednią  moc. Orientacyjnie przyjmuje się, że 1 kW mocy nominalnej wystarcza do ogrzania 10 m2 powierzchni dobrze ocieplonego domu. Zwróćmy przy tym uwagę, że jest to moc nominalna , a nie maksymalną, która  urządzenie osiąga jedynie przez krótki czas, więc nie odzwierciedla jego  rzeczywistych możliwość. Aby zapewnić wymaganą ilość powietrza do spalania drewna w kominku, najlepiej  go doprowadzić  z zewnątrz kanałem nawiewnym ułożonym na przykład w domu nie podpiwniczonym bezpośredni w gruncie (trzeba go zaizolować termicznie).

Antero Tenhunen

Antero Tenhunen

W budynku z piwnicami prowadzi się go pod stropem piwnicy. Kominek musi być podłączony do osobnego przewodu dymowego o odpowiedniej wysokości i średnicy – te parametry można sprawdzić u sprzedawcy lub w danych technicznych urządzenia. Bezpieczeństwo – podłogę wokół kominka (do około 50 cm) powinno się zabezpieczyć materiałem niepalnym – na przykład blachą, gresem lub szkłem. Ponadto sprzęt telewizor i inny sprzęt grający, a także meble zaleca się umieszczać nie bliżej niż 80 cm od wkładu.

Rodzaje i wzornictwo – na rynku dostępne są wkłady żeliwne i stalowe. Drzwiczki mogą otwierać się na bok lub do góry. Do wyboru są urządzenia  z szybą prostą, pryzmatyczną (łamaną ą) lub wygiętą (panoramiczną). Oprócz tego mamy modele w wersji narożnej, dwustronnej (ogień jest widoczny z dwóch stron), a także trójstronnej. Można też na przykład spotkać kominek w kształcie walca przeznaczony do postawienia na środku salonu. Inne opcja to kominek usytuowany na nóżce lub podwieszony.

Miłośnicy stylu klasycznego, jak i nowoczesnego mają więc z czego wybierać. Do tego bez kłopotu można zastosować odpowiednią formę obudowy, pasującą do aranżacji całego wnętrza.

Designflooring

Designflooring

Więcej ideadomu.pl

Zapisz się do newslettera

redakcja@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ