Home / Budowa  / Małe domy prefabrykowane

Małe domy prefabrykowane

Spread the love

Powstające w halach produkcyjnych i montowane na miejscu budowy małe domy prefabrykowane to coraz częściej stosowane rozwiązanie. Na korzyść tego rodzaju budownictwa przemawia czas, w jakim powstają budynki – od kilku dni do maksymalnie 3 miesięcy – oraz coraz lepsze parametry techniczne, pozwalające na oferowanie domów komfortowych, funkcjonalnych i bezpiecznych.

Domy prefabrykowane powstają w zakładzie produkcyjnym na podstawie przygotowanego uprzednio projektu. Inwestorzy mają do wyboru dwa rozwiązania: zdecydować się na wybór domu z katalogu gotowych projektów lub dostarczyć do realizacji własny projekt, zamówiony w biurze architektonicznym, który zostanie dopasowany do wymagań technologii.

W fabryce przygotowuje się większość elementów domu, które następnie przewożone są na plac budowy i montowane. W zależności od firmy i od wybranej opcji inwestor może zdecydować się na prefabrykację otwartą lub zamkniętą.

W pierwszym przypadku w zakładzie produkcyjnym montuje się ściany i pokrywa się je płytami poszycia. Prefabrykacja zamknięta to przygotowanie ścian z wypełnieniem w postaci wełny mineralnej i całkowite ich wykończenie, zamontowana stolarka okienna i drzwiowa oraz wykonane wszystkie instalacje. Najbardziej zaawansowane systemy prefabrykacji obejmują również wykonanie połaci dachu z gotowym podszyciem.

Danwood

Technologie budowy domów prefabrykowanych

Dostępne na rynku domy prefabrykowane powstają przy zastosowaniu różnych technologii. Tym, co je łączy jest ekspresowe tempo budowy. Najpopularniejszym rozwiązaniem są domy szkieletowe, w których ściany nośne zbudowane są w technologii szkieletu drewnianego. Wypełnienie najczęściej stanowi wełna mineralna. Z zewnątrz ściany są obite płytami OSB, natomiast od wewnątrz płytami gipsowo-kartonowymi. Zastosowanie jako okładzina zewnętrzna dowolnego materiału: farba, tynk, drewno czy płyty włóknowo-cementowe sprawia, że każdemu budynkowi można nadać indywidualnego charakteru.

Innym rodzajem domów prefabrykowanych są te produkowane z keramzytobetonu oraz betonu. Wykonane w tej technologii ściany charakteryzują się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną oraz akustyczną, dobrą paroprzepuszczalnością oraz odpornością na ogień. Przygotowane fabrycznie ściany mają wykonane wszystkie podejścia pod instalacje, które w niczym nie przeszkadzają w twórczym kreowaniu wnętrz. Technologia pozwala na realizację projektów stworzonych na indywidualne zamówienie inwestora, nawet tych o fantazyjnych, geometrycznych kształtach.

Jeszcze innym rodzajem gotowych rozwiązań stosowanych do wznoszenia domu są prefabrykowane ściany murowe z pustaków ceramicznych. Ściany powstają z ceramicznych pustaków poryzowanych, które od wewnątrz wykończone są płytami gipsowo-kartonowymi, natomiast od zewnątrz wykonuje się docieplenie w systemie ETICS.

Wolf House

Domy modułowe

Prawdziwą rewolucję w budownictwie nie tylko jednorodzinnym, ale również obiektowym przyniosły domy modułowe. Wykonuje się je z keramzytobetonu lub w technologii szkieletu drewnianego, co zdecydowanie odróżnia ten rodzaj budownictwa od budownictwa kontenerowego.

Poszczególne moduły w całości wykonywane są w fabryce i dostarczane na plac budowy, gdzie firmę realizująca zamówienie łączy je w całość. Zaletą tego rozwiązania jest szybkość budowy. Montaż modułów na placu budowy trwa zazwyczaj 1 dzień. Co więcej, moduły w równie prosty sposób można rozmontować i przetransportować w inne miejsce.  Poza tym nie wymagają wykonania fundamentu – stawiane są na bloczkach fundamentowych.

W zależności od wybranej przez inwestora opcji mogą być dostarczone w jednej z kilku wersji. Ta najprostsza ogranicza się do dostarczenia na plac budowy modułów odpowiadających stanowi surowemu zamkniętemu. Wersje najbardziej zaawansowane mają nie tylko kompletnie wyposażone np. łazienki, ale także oferują zabudowę kuchenną, AGD, wykonanie szaf czy garderoby. Specyficzna bryła budynku sprawia, że zarówno na etapie budowy, jak i podczas eksploatacji możliwe jest dodawanie kolejnych modułów w zależności od zmieniających się potrzeb inwestora.

Damir

Nowoczesne rozwiązania w domach prefabrykowanych

Oferowane dziś przez rynek domy prefabrykowane czy też gotowe odpowiadają stawianym im wymaganiom dotyczącym energooszczędności oraz pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Dlatego też oprócz standardu podstawowego oferta firm obejmuje również przygotowanie domów w standardzie energooszczędnym oraz pasywnym. Większą izolacyjność termiczną przegród uzyskuje się poprzez zastosowanie grubszej warstwy materiału termoizolującego. Energię potrzebną do ogrzania pomieszczeń i pogrzania wody uzyskuje się z modułów solarnych oraz zainstalowanych pomp ciepła. Z kolei panele fotowoltaiczne a niekiedy turbiny wiatrowe dostarczają energii elektrycznej. W zaoszczędzeniu kosztów energii pozwala także inteligentny system zarządzania domem, w który coraz częściej wyposażone są gotowe domy.

Danwood

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ