Home / Budowa  / Okna  / Jak doświetlić poddasze?

Jak doświetlić poddasze?

Spread the love

Odpowiednie oświetlenie, szczególnie dostęp do światła naturalnego, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Zamknięci w ciemnych, ponurych pomieszczeniach czujemy się przygnębieni i pozbawieni energii do działania. Z kolei duże, przestronne wnętrza z dostępem do światła dziennego wpływają na nas pozytywnie i zachęcają do działania. Zatem dobrze zaprojektowane wnętrze to takie, w którym naturalne oświetlenie odgrywa kluczową rolę. O tym aspekcie nie należy zapominać podczas adaptacji na cele mieszkalne pomieszczeń na poddaszu – w takim razie,  jak doświetlić poddasze?

Aranżacja poddasza i dostosowanie go do celów mieszkalnych jeszcze do niedawna mogła stanowić wyzwanie dla architektów i projektantów. Dziś w dobie rozwoju technologii i popularyzacji rozwiązań dopasowanych do wymagań użytkowników urządzających wymarzone lokum na poddaszu nie stanowi to już większego problemu. Trudności nie sprawi także wprowadzenie do wnętrz światła dziennego, ponieważ spectrum dostępnych produktów jest na tyle szerokie, że możliwe jest doświetlenie nawet tych miejsc, w których okien zastosować się nie da.

Fakro

Fakro

Jednym ze sposobów oświetlenia wnętrz na poddaszu jest zastosowanie tradycyjnych, pionowych okien fasadowych montowanych w ścianie szczytowej. Rozwiązanie to sprawdza się wówczas, gdy ściana szczytowa jest stosunkowo wysoka, a bryła budynku zwarta i niezbyt długa.

Jeżeli jednak na poddaszu wydzielonych zostanie kilka pomieszczeń, o różnym przeznaczeniu najwłaściwsze będzie zastosowanie okien połaciowych, umieszczanych w połaci dachu. Planując aranżację wnętrz należy pamiętać o zasadzie, zapisanej w Warunkach Technicznych, że powierzchnia okien powinna być większa lub równa 1/8 powierzchni podłogi. Dzięki temu wnętrza w odpowiedni sposób zostaną doświetlone światłem dziennym. Okna połaciowe wyposażone w różne sposoby otwierania – z uchwytem w górnej części okna lub z klamką na dole – i o różnych typach konstrukcji (uchylne, obrotowe, uchylno-obrotowe) są w stanie sprostać nie tylko oczekiwaniom użytkowników, ale i dopasowują się do możliwości konstrukcyjnych dachu.

Maksymalny dopływ naturalnego oświetlenia zapewni połączenie ze sobą kilku okien, bądź też zastosowanie okien kolankowych. Te drugie to zestawy składające się z okna dachowego i elementu pionowego umieszczanego w ściance kolankowej. Takie zestawy również można ze sobą łączyć, tworząc ciekawą, przeszkloną kompozycję. Dzięki temu zyskujemy nie tylko dobrze oświetlone, ale także ciekawie prezentujące się wnętrze.

Wartym odnotowania jest fakt, że producenci okien dachowych dbają o to, by również dzięki zastosowaniu pojedynczego okna do wnętrza docierało więcej światła. Węższe profile i większa tafla szkła przy zachowaniu tych samych wymiarów okna sprawiają, że powierzchnia szyby jest zwiększona o około 10%.

Roto

Roto

Niebanalnym rozwiązaniem, pozwalającym na maksymalne otwarcie przestrzeni jest okno panoramiczne, o ponadstandardowych wymiarach. Jego szerokość może przekraczać 2 metry. Skrzydła okna, sterowane elektrycznie nakładają się na siebie, chowając się w specjalnym panelu, pozostawiając otwartą przestrzeń.

Otwarcie urządzonych na poddaszu wnętrz na zewnątrz jest również możliwe dzięki wykorzystaniu specjalnych okien balkonowych. Te okna dachowe po zamknięciu tworzą z dachem jedną płaszczyznę, natomiast po otwarciu przekształcają się w balkon, pozwalając się cieszyć rozpościerającymi się wokół domu widokami.

Velux

Velux

Rozwiązania wprowadzające światło dzienne do wnętrz na poddaszu dedykowane są nie tylko dachom skośnym, ale także dachom płaskim. Oferowane są one zarówno w wersji otwieranej, jak i nieotwieranej. Z kolei w tych miejscach, w których ze względów konstrukcyjnych nie da się zamontować okien połaciowych sprawdzą się świetliki tunelowe. To idealny sposób na doświetlenie biura, korytarza, kuchni czy też łazienki.

Fakro

Fakro

Zapisz się do newslettera

biuro@ideadomu.pl

Ocena
BRAK KOMENTARZY

DODAJ KOMENTARZ